Metropolia łagodzi restrykcje

Nowy Jork zatwierdził rewolucyjne zmiany. Obiecuje 80 tys. mieszkań w 15 lat

2024-12-09 18:51

To ma być remedium na problemy mieszkaniowe Nowe Jorku. Burmistrz metropolii Eric Adams (64 l.) zapowiada rewolucję, po tym, jak jego plan „Miasto Tak dla Możliwości Mieszkaniowych”, lub w skrócie „City of Yes”, pokonał ostatnią przeszkodę na drodze do wejścia w życie. Jego efektem ma być oddanie do użytku w ciągu 15 lat nawet 80 tys. mieszkań.

Burmistrz NYC świętuje duży sukces, jaki odniósł na czwartkowym posiedzeniu Rady Miasta Nowego Jorku. Kompromisowa wersja jego planu „Miasto Tak dla Możliwości Mieszkaniowych”, mającego złagodzić skutki kryzysu mieszkaniowego w metropolii, została przyjęta przez 51-osobową radę głosami 31 radnych na czwartkowej sesji obrad.

Plan burmistrza to zestaw propozycji, które umożliwią zwiększenie liczby tanich mieszkań w każdej dzielnicy. Według administracji Adamsa, w ciągu 15 lat powstać będzie mogło nawet 80 tys. nowych i przystępnych cenowo mieszkań. By tak się stało, Rada Miasta Nowy Jork musiała wydać zgodę na zmianę szeregu regulacji i restrykcji budowlanych w planach zagospodarowania dla poszczególnych dzielnic miasta.

Mieszkania w garażach, apartamentowce na małych działkach

To m. in. zniesienie lub złagodzenie wymogu zapewnienia miejsc parkingowych przy nowo powstających budynkach czy zalegalizowanie mieszkań w przerobionych garażach, na strychach czy w piwnicach, ale też zmiany dla deweloperów. Będą oni mogli postawić budynki z nawet o 20-proc. większą niż dopuszczona w przepisach liczba lokali mieszkalnych, o ile będą one przystępne cenowo. Plan zakłada też zezwolenie właścicielom budowę mieszkań na działkach przeznaczonych pod zabudowę jednorodzinną, łatwiejsze przekształcanie budynków biurowych w mieszkalne i przewiduje określenie nowych stref, na których dopuszczona będzie większa niż dotąd gęstość zabudowy.

Burmistrz Adams nie ukrywał swojego zadowolenia i na konferencji zorganizowanej tuż po głosowaniu porównał swoją administrację do zwycięskiej drużyny Mets w roku 1986. - Zrobiliśmy to…widzicie najbardziej kompleksową reformę mieszkaniową w historii miasta – stwierdził. - Dom to coś więcej niż tylko cztery ściany i dach. To klucz do odblokowania amerykańskiego snu, ścieżka do stabilności i szansa, która zbyt długo była poza zasięgiem zbyt wielu osób. „City of Yes” na zawsze zmieni bieg historii naszego miasta, przybliżając to marzenie nowojorczykom - a wszystko zaczęło się od powiedzenia "tak" – dodał.

$5 miliardów na rozwój mieszkalnictwa i ochronę najemców

Zmiana przepisów to nie wszystko. Administracja Adamsa zapowiedziała przeznaczenie na realizację planu $5 mld. $1 mld zainwestowany zostanie w mieszkalnictwo, $2 miliardy w projekty infrastrukturalne - w infrastrukturę kanalizacyjną i przeciwpowodziową, ulepszenia ulic i ogólnodostępnych przestrzeni. Ostatni z puli $1 mld przeznaczony zostanie w ciągu 10 lat na ochronę najemców, pomoc w zakresie bonów i zwalczanie dyskryminacji ze względu na źródło dochodu, monitorowanie powodzi i planowanie dzielnic. Kolejny $1 mld dorzucić ma też gubernator Kathy Hochul (66 l.). Ma zostać przeznaczony na projekty mieszkaniowe.

Nasi Partnerzy polecają