Nowy Jork zaostrza przepisy o kwarantannie dla przyjezdnych. Siedź, lub płać

2020-07-15 19:05 para
Siedź, płać
Autor: Twitter Siedź, płać

Podróżni przybywający do Nowego Jorku z 19 stanów napotkają nowe rygory na lotniskach. Będą musieli wypełnić specjalny formularz identyfikacyjny po wylądowaniu - lub zostaną ukarani grzywną w wysokości 2000 dolarów.

- Wprowadziliśmy kwarantannę dla stanów o najwyższym ryzyku infekcji, wiemy, że zdarzały się przypadki niezgodności w oświadczeniach o miejscu wylotu. Nieprzestrzeganie kwarantanny może prowadzić do wybuchów epidemii - powiedział gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo (63 l.) podczas briefingu na poniedziałkowym spotkaniu na Manhattanie. - Podróżni spoza stanu z regionów objętych kwarantanną będą musieli dostarczyć formularz lokalizacji przed opuszczeniem lotniska - dodał.
Jego rozporządzenie zostało wydane po wykryciu w weekend nowego ogniska Covid-19 w hrabstwie Rensselaer w północnej części stanu. Źródłem zakażenia byli podróżni z Georgii.
- Linie lotnicze rozdadzą ankiety w samolocie. Będą one również dostępne w internecie. Każdy może wypełnić formularz elektronicznie, lub odręcznie, na pokładzie samolotu - dodał Cuomo. - Każdy musi przekazać formularz urzędnikom, zanim opuści lotnisko.
Formularz zawiera informacje skąd podróżny przybył i gdzie się udaje. Będą go egzekwowali urzędnicy na każdym lotnisku w stanie Nowy Jork.
Teoretycznie wypełnienie formularza jest dobrowolne. Ale każda osoba, która będzie usiłowała opuścić lotnisko bez złożenia formularza, zostanie obciążona grzywną w wysokości 2000 dolarów.
To nie jedyna kara, jaka grozi uchylającym się od przestrzegania ustanowionej przez stan kwarantanny. Opornych podróżnych będzie można doprowadzać na rozprawy przed sądem, który nakaże im przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny.
Za jej złamanie grozi kara do 10 tys. dolarów.
Cuomo ogłosił w zeszłym miesiącu, że podróżni przyjeżdżający do Nowego Jorku, New Jersey i Connecticut muszą wypełnić 14-dniowy nakaz kwarantanny, jeśli pochodzą ze stanów, w których odnotowano wzrost liczby przypadków wirusów.
Obecnie na liście zagrożonych stanów znajdują się: Alabama, Arkansas, Arizona, Kalifornia, Delaware, Floryda, Georgia, Iowa, Idaho, Kansas, Luizjana, Mississippi, Karolina Północna, Nevada, Oklahoma, Karolina Południowa, Tennessee, Teksas i Utah.
Podobne kroki zapowiedzieli Ned Lamont (66 l.), gubernator Connecticut i Phil Murphy (62 l.), gubernator New Jersey. CHoć ten ostatni zastrzegł, że jego stan zrobi to po swojemu.

Najnowsze