Nowy Jork zamknięty!

2020-03-21 13:51 mod

Przed nowojorczykami czas największej próby. W piątek po południu gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo (63 l.) ogłosił zamknięcie stanu Nowy Jork. Od niedzieli zamknięte zostaną wszystkie poza niezbędnymi dla funkcjonowania miasta firmy i usługi, a mieszkańcy będą zobowiązani do powstrzymania się od wychodzenia z domów.

Rosnąca lawinowo liczba zakażeń w stanie Nowy Jork nie pozostała bez reakcji władz. Po tym, jak liczba chorych przekroczyła 7100, w tym ponad 4400 w samym NYC, a liczba zgonów przez noc skoczyła z 26 do 35, Andrew Cuomo ogłosił wprowadzenie nadzwyczajnych środków ostrożności. Od godz. 8 pm w całym stanie, ale też w Connecticut, New Jersey i Pensylwanii zamknięte zostaną wszystkie salony fryzjerskie, kosmetyczne i tatuażu oraz świadczące podobne usługi. Od niedzielnego wieczoru zamknięty zostanie cały stan Nowy Jork.

– Musimy to zrobić, musimy być rozsądni – powiedział Cuomo, ogłaszając swoją decyzję podczas specjalnej konferencji w Albany. – Każdy ma wolność osobistą i zawsze to będę chronił. Ale każdy z nas ma teraz odpowiedzialność za innych ludzi – dodał. Od niedzieli wszystkie towarzyskie pobyty na ulicach i w miejscach publicznych zostaną zakazane. Nie będzie spotkań w parkach, gry na boiskach czy wspólnych spacerów i przejażdżek rowerowych. Wszyscy pracownicy, z wyłączeniem niezbędnych do funkcjonowania miasta branż, jak apteki i sklepy spożywcze, pracować mają z domu.

– Transport publiczny będzie utrzymany, by pomóc pielęgniarkom, lekarzom i funkcjonariuszom służb dotrzeć tam, gdzie muszą dotrzeć. Wszyscy inni: ograniczcie korzystanie z publicznego transportu do ostateczności – zakomunikował gubernator. Cuomo przyznał, że łamanie wprowadzonych zakazów będzie karane, a egzekwowaniem ich przestrzegania zajmą się przedstawiciele policji. – Biorę na siebie odpowiedzialność za tę ciężką decyzję. Chcecie mnie winić, wińcie mnie. Ja chcę ratować życia – powiedział Cuomo.

Najnowsze