Nowy Jork zaczyna rejestrację seniorów do szczepień. Dostaną zastrzyk w najbliższym czasie

2021-01-08 13:37 para

NYC niebawem rozpocznie rejestrację seniorów do szczepień na Covid-19. Miasto, podobnie jak władze hrabstw chce, by stan pozwolił mu działać elastycznie. CDC informuje o przypadkach powikłań po szczepieniu.

Władze NYC chcą niebawem zorganizować wstępną rejestrację osób po 75 roku życia, chętnych na szczepienia przeciwko Covid-19. Miasto zaapelowało do władz federalnych o zgodę na rozszerzenie akcji szczepień na seniorów i większość pracowników miejskich.

- Potrzebujemy wolności szczepień, ponieważ dzięki tej wolności i elastyczności możemy dotrzeć do tak wielu ludzi - powiedział burmistrz Bill de Blasio (60 l.) podczas swojej konferencji prasowej. - Nie możemy dać szczepionki osobie, która jej nie chce - dodał. - Musimy mieć możliwość dotarcia do następnej chętnej osoby, do kolejnych.

O uelastycznienie programu szczepień dopominają się również liderzy nowojorskich hrabstw.

- Hrabstwa mają solidny system gotowości na wypadek sytuacji kryzysowych, który wymaga od nas zaangażowania się w kontrolę chorób zakaźnych - stwierdził Steve Acquario (54 l.), dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Hrabstw Nowego Jorku.

Stanowe prawo dotyczące zdrowia publicznego wymaga od władz hrabstw corocznego opracowywania i przedstawiania planów szczepień, w tym szczegółowych informacji, takich jak punkty wydawania leków, ćwiczenia praktyczne i protokoły administracyjne. Tymczasem liderzy hrabstw twierdzą, że stan, przygotowując plan szczepień na Covid-19 w ogóle nie brał pod uwagę tych ustaleń, a teraz usiłuje ręcznie zarządzać szczepieniami.

Akcji szczepień nie pomoże, ale być może nie zaszkodzi ostani raport Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom. CDC poinformowało, że do tej pory w całych Stanach odnotowano 29 przypadków ostrej reakcji alergicznej na szczepionkę. Agencja ujawniła, że 21 przypadków reakcji alergicznej przypadło na 1,9 mln osób, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki. W sumie w USA zaszczepionych zostało do tej pory 4,8 mln ludzi.

- Wszyscy mamy nadzieję, że szczepionka nie wywoła żadnych działań niepożądanych, ale nawet przy 11 przypadkach na 1 milion podanych dawek jest to bardzo bezpieczna szczepionka - skomentowała dane dr Nancy Messonnier, dyrektor National Center for Immunization and Respiratory Diseases. 

Najnowsze