Nowy Jork odżyje 19 maja

2021-05-04 16:25 MOD

Naciski pasażerów, polityków i aktywistów się opłaciły. Gubernator Andrew Cuomo (64 l.) ogłosił w poniedziałek datę przywrócenia całodobowych kursów metra, co dla wielu jest kamieniem milowym w powrocie metropolii do normalności. Do tego naprawdę coraz bliżej – władze NY zapowiedziały zniesienie większości ograniczeń w stanie z dniem 19 maja. Dotyczy to również sąsiednich stanów. Zawdzięczamy to spadkowi liczby zakażeń i rosnącej liczbie szczepień.

Kilkanaście dni dzieli nas od likwidacji wprowadzonej z powodu pandemii dwugodzinnej przerwy w kursowaniu metra. Jak ogłosił w poniedziałek gubernator Andrew Cuomo (64 l.), w poniedziałek 17 maja nowojorska kolejka kursować będzie znów całą dobę. - MTA utrzyma jednak rozwiązania dotyczące czystości i jakości usług wprowadzone w czasie pandemii – zaznaczył. Zapowiedział też, że dwa dni później, 19 maja w NY, Connecticut i New Jersey zniesiona zostanie większość ograniczeń dotyczących liczby osób odwiedzających rozmaite obiekty. Dotyczyć ma to m.in. restauracji, muzeów, teatrów i kin, sklepów i centrów handlowych oraz biur. Z restrykcji zwolnione zostaną również lokale rozrywkowe na Broadway’u, choć trwają jeszcze rozmowy na temat organizacji imprez.

Jak zaznaczył gubernator, obowiązywać będzie jednak wciąż zasada zachowania sześciu stóp odległości, która nie będzie miała zastosowania jedynie w przypadku w pełni zaszczepionych osób lub ludzi z potwierdzonym negatywnym wynikiem testu.

Jedyny limit pojemności obiektów i lokali, który na razie zostanie utrzymany to 33 proc. dopuszczalnej liczby widzów na stadionach. Władze NY, CT i NJ pracują jeszcze nad nowymi wytycznymi w tym zakresie.

Nowe ustalenia uzupełniają wcześniejsze decyzje dotyczące pracy restauracji. 17 maja zniesiona zostanie godzina policyjna w ogródkach restauracyjnych. 31 maja zniknie ta obejmująca wnętrza restauracji. 19 maja liczba gości na przyjęciach prywatnych wzroście z kolei do 50.

Poniedziałkowe decyzje zawdzięczamy najlepszym od miesięcy statystykom. Jak poifnormowały władze stanu, w niedzielę wykryto 2200 nowych zakażeń, co jest najniższą liczbą od listopada. Zmarło 37 osób a w szpitalach przebywało 2539 zainfekowanych COVID-19.

Najnowsze