Nowy Jork ma nowy sposób na walkę z koronawirusem. Noście podwójne maseczki!

2021-02-20 11:52 para

Podwójne maski to nowy sposób jaki lansują władze Nowego Jorku w walce z koronawirusem. Miasto chce też publicznie informować o liczbie szczepionek, jakie trafiają do poszczególnych punktów. Oczywiście wtedy, kiedy je dostanie. Kolejny transport powstrzymała zima.

- Co dwie maski to nie jedna - twierdzi miejski komisarz ds. zdrowia, dr Dave Chokshi (37 l.) i przekonuje, że noszenie maseczki chirurgicznej a dodatkowo maski z materiału pozwala się uchronić przed koronawirusem lepiej, niż nosząc tylko jedną maseczkę.

Noszenie takiego podwójnego zabezpieczenia zaleca też Departament Zdrowia Nowego Jorku.

- Wiemy, że nawet kiedy już mamy szczepionkę, noszenie maski ma kluczowe znaczenie - stwierdził w czasie konferencji prasowej burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio (60 l.). - Nawet jedna papierowa maska robi ogromną różnicę, ale dzisiaj mówimy, że czas tę ochronę podwoić - dodał.

Nowe wytyczne DOH pojawiły się wkrótce po aktualizacji zaleceń federalnych Centrów  Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

- Dodanie większej liczby warstw materiału do maski jest dobrym sposobem na zmniejszenie liczby kropelek z dróg oddechowych zawierające wirusa, które przeszechodzą przez maskę - poinformowało CDC. - Jedną ze strategii nakładania warstw jest użycie maski z tkaniny składającej się z wielu warstw materiału. Inną strategią jest noszenie dwóch masek lub podwójnej maski.

Najnowsze dane miejskie wskazują, że w NYC wskaźnik nowych zakażeń koronawirusem wynosi 7,17 procent w siedmiodniowej średniej kroczącej. Według danych, siedmiodniowa średnia krocząca nowych przypadków wirusów w mieście wynosiła 3216.

Nie kończą się problemy z dostawami szczepionek dla Nowego Jorku. W tym tygodniu dostawa została opóźniona przez pogodę. Transport, który miał trafić do miasta w czwartek, został początkowo przesunięty na piątek.

- Teraz myślimy, że możemy nie dostać pierwszych dawek na ten tydzień do niedzieli - poinformował de Blasio. - Ogromna większość dostaw, których oczekiwaliśmy w tym tygodniu, nie została jeszcze wysłana z fabryk.

Miasto już w tym tygodniu musiało wstrzymać się z zaplanowaniem aż 35 000 wizyt na pierwszy zastrzyk. Miasto przesunęło też termin otwarcia nowego centrum szczepień w liceum im. Martina Van Burena w Queens. Otwarto natomiast centrum w Empire Outlets na Staten Island.

Bill de Blasio zapowiedział też, że miasto opublikuje informacje o tym, ile dawek szczepionek jest wysyłanych do punktów szczepień rozsianych po wszystkich dzielnicach miasta. Informacje te mają kluczowe znaczenie dla oceny, czy dostęp do szczepionek jest naprawdę sprawiedliwy.

Najnowsze