Nowy Jork idzie na wyborczy rekord

2020-10-30 0:05 MOD
Szturm na lokale wyborcze
Autor: AP Szturm na lokale wyborcze

Ponad milion oddanych głosów, z czego blisko 600 tys. w samej metropolii – oto statystyka z pięciu pierwszych dni wczesnego głosowania w stanie Nowy Jork. Od piątku punkty wyborcze w NYC otwarte będą dłużej, by rozładować niemalejące wcale kolejki.

Jak podała w środę po południu Nowojorska Komisja Wyborcza do zamknięcia punktów wyborczych odnotowano z nich już 594,751 wizyt. Najwięcej głosów oddano na Brooklynie, najmniej na Staten Island, ale tam frekwencja przekroczyła już 14 proc. Według stanowych danych poza NYC w lokalach stawiło się ponad 500 tysięcy osób, około 8 proc. z 13 mln zarejestrowanych wyborców. Padają kolejne rekordy. W większości miejsc, m.in. w NYC czy Ulster County do tej pory zagłosowało już więcej osób niż podczas całego wczesnego głosowania w 2019 r.

Wyborcy chcący oddać głos osobiście wciąż ustawiają się w gigantycznych kolejkach. Od piątku do niedzieli 88 punktów wczesnego głosowania czynnych będzie dłużej. Informacje można znaleźć na vote.nyc. Na wydłużenie czasu otwarcia lokali zdecydowało się też Westchester County. Wczesne głosowanie trwa do niedzieli. 3 listopada odbędą się wybory.

Najnowsze