Metropolia ma nowy pomysł na zapewnienie wszystkim pierwszej dawki szczepionki. Burmistrz Bill de Blasio (60 l.) zaproponował, by wykorzystać zapas szczepionek przeznaczonych na drugą dawkę. W czwartek miasto miało w zapasie 140 tys. dawek dla przyjmujących zastrzyk pierwszy raz i 321 tys. dawek na powtórne szczepienie. - Czy nie jest moralną rzeczą, aby zmaksymalizować pierwsze dawki? Potem na pewno podwoimy szczepienia przy drugich dawkach, nawet jeśli nieco wydłużymy harmonogram - mówił burmistrz podczas konferencji.
Odmówił mu niemal natychmiast stanowy komisarz ds. zdrowia dr Howard Zucker (61 l.). - Federalne Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom nie zalecają tego i spowodowałoby to niepotrzebny niepokój u osób oczekujących na drugie dawki - napisał r w liście do de Blasio.
Jednak stanowisko CDC wcale nie jest tak nieugięte. Już w styczniu jego eksperci stwierdzili, że harmonogram podawania drugiej dawki można nieco zmienić. Zamiast sugerowanych przez producenta 3 lub 4 tygodni, zastrzyki może dzielić nawet 6 tygodni, a szczepienie nadal jest skuteczne. Oczywiście zaleca się, by druga dawka była podawana jak najbliżej zalecanego czasu.
Według burmistrza, wykorzystując zapasy miasto mogłoby szczepić nawet pół miliona nowojorczyków tygodniowo. Choćby w takich mega centrach szczepień, jak uruchomiony właśnie stadion Yankees w Bronxie. Mogłoby, gdyby trafili tam wszyscy uprawnieni chętni.
Stadion Yankees ma szczepić wyłącznie mieszkańców Bronxu - najbardziej dotkniętej i wciąż najbardziej zakażonej dzielnicy NYC. Co z tego, kiedy mieszkańcy nie umawiają się na szczepienia.
- W przyszłym tygodniu na stadionie Yankees dostępne są jeszcze tysiące szczepionek. Terminy nie znikają szybko - napisał na Twitterze szef miejskiej komisji zdrowia Mark Levine (52 l.), radząc, by miasto wysłało w teren ludzi, którzy będą rejestrować chętnych. Freddi Goldstein, rzeczniczka Ratusza przyznała, że na Bronx już wyruszyły zespoły, które nie tylko odpowiedzą na pytania o szczepionki, ale również pomogą się mieszkańcom zarejestrować na zastrzyk.
Do tej pory w stanie Nowy Jork wykorzystano 62 proc. dostarczonych dawek szczepionki. Pierwszą dawkę otrzymało 8 proc. mieszkańców stanu. W NYC pierwszą dawkę otrzymało do piątku 654 188 osób.