Nowojorski bank kolejnym bankrutem. Prezydent uspokaja: „Wasze depozyty są bezpieczne”

2023-03-14 14:57

48 godzin po zamknięciu 16. największego banku w USA – Silicon Valley Bank (SVB) – ogłoszono upadek nowojorskiego Signature Bank. To trzecie największe bankructwo bankowe w historii Stanów Zjednoczonych. Joe Biden (81 l.) zapewnia: – Wasze depozyty są bezpieczne.

– Amerykanie mogą być pewni, że nasz system bankowy jest bezpieczny. Wasze depozyty są bezpiecznie – powiedział w poniedziałek prezydent. W piątek ogłoszono upadłość kalifornijskiego Silicon Valley Bank (SVB), który został zamknięty przez Federalną Agencję Ubezpieczeń Depozytów. Pod koniec ub. r. miał ponad $209 mld aktywów i był jednym z kluczowych pożyczkodawców początkujących firm technologicznych.

Zaledwie dwa dni później poinformowano o upadku nowojorskiego Signature Bank. Wedle ekspertów było to spowodowane paniką klientów zaniepokojonych doniesieniami o zamknięciu SVB, którzy masowo wypłacali swoje środki. Bankructwa zaliczane są do największych upadków w sektorze bankowym w historii kraju od czasu zamknięcia Lehman Brothers w 2008 r.

Departament Skarbu, Rezerwa Federalna i Federalna Korporacja Gwarantowania Depozytów (FDIC) zapewniły, że klienci upadłych banków będą mieć dostęp do swoich pieniędzy już od poniedziałku – również ci, których depozyty przekraczają $250 tys. – legalną granicę objętą ubezpieczeniem. Dodano, że strat nie poniosą podatnicy, a zostaną one pokryte z federalnego funduszu gwarancyjnego.

– Jestem zdeterminowany, aby osoby odpowiadające za ten chaos zostały pociągnięte do pełnej odpowiedzialności – zapewnił Biden.

Głos w sprawie zabrała także gubernator NY Kathy Hochul (65 l.). – Nowojorczycy powinni mieć pewność, że ich pieniądze są bezpieczne – powiedziała Hochul w poniedziałek. – Nie mamy żadnych dowodów na to, że jakikolwiek inny bank jest w tej chwili w takiej sytuacji jak Signature – dodała.