Nowojorczycy znów mogą podróżować swobodnie. Z zagranicy wrócisz bez kolejek

2020-07-26 21:49 para

Pięć miesięcy po tym, jak wyrzucono nowojorczyków z programów Trusted Traveler w sporze o politykę imigracyjną, Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA zmienił swoją decyzję.

Nowojorczycy ponownie będą mogli zapisać się i zarejestrować w Global Entry i innych federalnych programach podróży, które pozwalają zweryfikowanym podróżnym uniknąć długich kolejek na lotniskach i na granicy USA.
Administracja prezydenta Donalda Trumpa (74 l.) w lutym wykluczyła nowojorczyków z programów, ponieważ nowo uchwalone prawo stanowe zezwalające nieuprawnionym imigrantom na uzyskanie praw jazdy odcięło niektórym agencjom federalnym dostęp do stanowych rejestrów pojazdów.
W kwietniu stan znów zmienił prawo, aby umożliwić urzędnikom federalnym dostęp do rejestrów osób ubiegających się o status zaufanego podróżnika.
Nowojorska prokurator generalna Lettia James (61 l.) powiedziała w oświadczeniu, że zniesienie zakazu było zwycięstwem podróżnych, pracowników, handlu i gospodarki stanu Nowy Jork.
Gubernator Andrew Cuomo (63 l.) powiedział, że poprawka chroni prywatność nowojorczyków, jednocześnie rozwiązując problemy federalne.
- Cieszę się, że ten problem został w końcu rozwiązany dla wszystkich nowojorczyków - powiedział.