Nowojorczycy ruszyli na pomoc seniorom

2020-03-21 2:00 mod

Władze i nowojorskie służby walczą o życie i zdrowie najbardziej narażonych, czyli seniorów. Do pomocy im ruszyły tysiące wolontariuszy i policjantów. Prokurator generalna NY ostrzega przed nowym zagrożeniem – ze strony oszustów, którzy zaczęli okradać starszych metodą „na wirusa”.

Organizacje katolickie i fundacje, policja i urzędnicy ruszyły na pomoc najstarszym. Centra seniorów, również polonijne, po odwołaniu wszelkich imprez i spotkań, otwierają drzwi jedynie po to, by serwować jedzenie. W większości z nich przekąski, kanapki i obiady wydawane są w okolicach południa. Paczki żywnościowe dostarczają też funkcjonariusze z kolejnych posterunków NYPD i wolontariusze Departamentu ds. seniorów (Department for the Aging). W wielu sklepach wprowadzono godziny, w których zakupy zrobić mogą jedynie osoby starsze, powyżej 60 roku życia. W popularnym Stop&shop to 6 am – 7.30 am.

Niestety ryzyko zdrowotne to nie jedyne co im zagraża. W NY pojawiły się już pierwsze przypadki oszustw i wyłudzeń od osób starszych metodą „na koronawirusa”. Podszywający się pod pracowników CDC lub miejskich urzędników oszuści oferują seniorom testy na COVID-19, wymuszając od nich rozmaite opłaty. – CDC nie puka do niczyich drzwi. Jeśli pojawiają się u was tacy oszuści, nie rozmawiajcie z nimi i dajcie nam znać – apeluje New York Attorney General Letitia James. Podobne przypadki można zgłaszać pod numer (800)771-7755.

Najnowsze