Nowojorczycy przesiadają się na rowery i giną. Śmierć grozi rowerzystom

2020-10-15 14:18 para

Wrzesień był najbardziej śmiertelnym miesiącem dla rowerzystów w NYC. Wszystko przez to, że popularność rowerów wzrosła w czasie pandemii, a w mieście brakuje ścieżek rowerowych.

Ruch w Nowym Jorku wraca do normy, ale na ulicach jest więcej rowerzystów niż przed pandemią. Niwojorczycy wolą dwa kółka, które są pewniejsze niż metro i autobusy, i zdecydowanie łatwiejsze do parkowania. Ale wraz ze wzrostem liczby rowerzystów w mieście, które przykłada niewielką wagę do rozwoju infrastruktury rowerowej, rośnie też liczba ofiar wypadków wśród rowerzystów.

Według Departamentu Transportu ogólna liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych jest obecnie wyższa niż w tym momencie w ciągu roku w porównaniu z każdym rokiem począwszy od 2014 r. Spośród 184 osób zabitych na ulicach miast w 2020 r. 19 było rowerzystami, oraz siedmiu z nich zginęło we wrześniu , co czyni go najbardziej śmiertelnym miesiącem dla nowojorczyków jeżdżących na rowerach w ciągu ostatnich 7 lat.

Danny Harris, dyrektor wykonawczy Transportation Alternatives podkreśla, że do pracy na Manhattanie wróciło raptem 10 proc. ludzi, a zatory komunikacyjne już są takie same jak przed pandemią.

Jednocześnie pandemia wywołała boom w kolarstwie: ruch rowerowy na Brooklynie, Manhattanie i Williamsburg Bridges wzrósł dramatycznie , a Citi Bike bije rekordy w liczbie przejazdów.

- Więcej nowojorczyków niż kiedykolwiek odkrywa jazdę na rowerze, a my jesteśmy zobowiązani do zapewnienia im bezpieczeństwa - twierdzi rzecznik DOT Brian Zumhagen. Departament Transportu chwali się nowymi ścieżkami rowerowymi o łącznej długości 9,5 mili. Zgodnie z zapowiedzią burmistrza Billa de Blasio (59 l.), przed końcem jego kadencji w 2021 roku miało ich być 80 mil.

Docelowo Nowy Jork ma mieć około 250 mil dróg rowerowych, ale to plan, którego realizacja ma się ropocząć dopiero w przyszłym roku.

Na razie nowojorczyczy na dwóch kółkach muszą się zadowolić ulicami, które zostały zamknięte dla ruchu, żeby restauracje mogły rozstawić swoje stoliki.

Najnowsze