Nowojorczycy nie chcą płacić za imigrantów

i

Autor: Don Pollard / Office of Governor Kathy Hochu Nowojorczycy nie chcą płacić za imigrantów

Nowojorczycy nie chcą płacić za imigrantów. Trwa batalia o stanowy budżet

2023-03-29 19:52

Choć NYC nazywany jest miastem sanktuarium, propozycja demokratycznych radnych dotycząca wprowadzenia darmowej opieki medycznej dla imigrantów nie zyskuje aprobaty nowojorczyków. Jedynie połowa z nich popiera takie rozwiązanie – wynika z najnowszego sondażu Siena College. Uczelnia dostarczyła Kathy Hochul (65 l.) wielu argumentów w trwającej dyskusji o stanowym budżecie.

Dziś darmowa opieka, bez względu na status, przysługuje tylko nieletnim do 19. r.ż. Radny Richard Gottfried (76 l.) i stanowy senator Gustavo Rivera (48 l.) chcą to zmienić, dlatego zaproponowali projekt ustawy „Coverage For All”. Na mocy nowych przepisów dorośli imigranci bez ważnych dokumentów, których dochód gospodarstwa domowego nie przekracza progu odpowiadającego 200 proc. federalnego poziomu ubóstwa, również byliby objęci opieką zdrowotną.

Wedle wyliczeń rewidenta NYC Brada Landera (54 l.), gdyby plan wszedł w życie, m.in. przez zwiększoną produktywność pracowników i ich wydłużoną średnią długości życia, stan mógłby zyskać nawet $710 mln rocznie. Sondaż Siena College wykazał jednak, że nowojorczycy są podzieleni co do tego pomysłu, który coraz częściej pojawia się w rozmowach na temat budżetu. 49 proc. jest przeciwnych, podczas 44 proc. jest za.

Uczelnia zapytała mieszkańców Nowego Jorku także o inne kluczowe kwestie proponowane w projekcie wydatków stanu na następny rok fiskalny. Aż 76 proc. ankietowanych poparło plan podniesienia podatku dochodowego dla osób zarabiających ponad $5 mln rocznie. Osobne zdanie ma tylko 19 proc. nowojorczyków.

Zdecydowana większość popiera także proponowaną przez gubernator reformę przepisów o kaucjach. Za przyznaniem sędziom większej swobody w decydowaniu o środkach zapobiegawczych dla oskarżonych o poważne przestępstwa opowiada się aż 72 proc. badanych. Aż 92 proc. z 802 zarejestrowanych wyborców, którzy wzięli udział w ankiecie, uznało, że przestępczość jest poważnym problemem w USA, 65 proc. ma takie zdanie o Nowym Jorku. Demokratyczni liderzy w Zgromadzeniu i Senacie w Albany nie chcą jednak zgodzić się z proponowaną przez Hochul zmianą obowiązujących od 2019 r. przepisów.