Nowojorczycy mogą sprawdzać, jak zaszczepiona jest ich okolica i czy sąsiad się zaszczepił

2021-06-21 16:39
Sprawdź, czy sąsiad się zaszczepił
Autor: MTA

Stan uruchomił nowe narzędzie, które pozwala sprawdzić, jak zaszczepione są poszczególne rejony Nowego Jorku. To nowa polityka, która pozwoli też władzom skupić się na najsłabiej do tej pory szczepionych okolicach.

Co prawda dzięki nowemu narzędziu nie sprawdzisz jeszcze pojedynczego człowieka, ale będziesz wiedział ilu masz zaszczepionych sąsiadów. Władze stanowe uruchomiły witrynę covid19vaccine.health.ny.gov/vaccination-rates-zip-code, która pozwala śledzić procent zaszczepionych w obrębach poszczególnych kodów pocztowych.

Już pierwszy rzut oka daje ciekawe wnioski. Na Manhattanie, który do tej pory był uważany za najlepiej zaszczepioną część NYC są miejsca, gdzie liczba zaszczepionych nie przekracza 40 proc. Na Brooklynie niektóre rejony mają ponad 70 proc. zaszczepionych przynajmniej jedną dawką, podczas gdy inne z ledwością osiągają 33 proc. W Jamaica, Queens zastrzyki przyjęło 100 proc. mieszkańców, ale już w Far Rockway tylko 33,7 proc.

Uruchomienie nowej witryny wiąże się z decyzją gubernatora Andrew Cuomo (64 l.) o zamknięciu dziewięciu z niemal trzydziestu stanowych centrów szczepień.

- Nasza sieć centrów masowych szczepień przeprowadziła największą akcję szczepień w historii - stwierdził Cuomo w oświadczeniu. Jednak jego zdaniem pora przesunąć ciężar działań do lokalnych społeczności. - Musimy iść tam, gdzie potrzeba jest największa. Nasze centra będą stopniowo zmniejszać skalę działania, abyśmy mogli wykorzystać nasze zasoby i dotrzeć do społeczności, w których wskaźniki szczepień są nadal niskie - dodał.

Ze szczepionkowej mapy Nowego Jorku znikną dziś centra w  Corning, Oneonta, Potsdam i York College w Jamaica, Queens.

Nie znikną natomiast punkty szczepień prowadzone przez MTA w Grand Central Terminal i Penn Station. Są tak popularne, że pozostaną otwarte do 26 czerwca. We wszystkich placówkach MTA wydano do tej pory 20 447 szczepionek. Według agencji w ciągu pierwszych dwóch tygodni trwającego od 12 maja programu podano ponad 10 000 szczepień. Tylko na Grand Central i Penn Station podano kolejne 10 000. Każdy z punktów może zaszczepić do 300 osób dziennie jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson. Zaszczepieni otrzymują też bezpłatną 7-dniową kartę MetroCard lub bezpłatny bilet w obie strony na Long Island Rail Road lub Metro-North. Punkt szczepień na Grand Central, znajduje się w terminalu Vanderbilt Hall i jest otwarty w godzinach od 8 am do 1 pm. Punkt na Penn Station, w 34th Street Corridor, jest otwarty od 3 pm do 8 pm.

Intensywna akcja szczepień, kora pozwoliła w ubiegłym tygodniu przekroczyć Nowemu Jorkowi próg 70 proc. dorosłych zaszczepionych przynajmniej jedną dawką ma też inny wymiar. Wskaźnik liczby pozytywnych testów w NY był w piątek najniższy od 22 dni i wyniósł 0,39 proc. Spośród 107 751 wyników testów zgłoszonych w piątek 418 było pozytywnych.

Najnowsze