Nowojorczycy juz niebawem mogą oddać pierwsze głosy

2021-10-13 15:01
Pora na wczesne wybory
Autor: Twitter

W piątek zakończyła się rejestracja wyborców do nadchodzących listopadowych wyborów burmistrza NYC. 2 listopada zagłosujemy nie tylko na kandydatów na to stanowisko. Na kartach do głosowania pojawi się też 5 propozycji zmian w prawie.

Ubiegłoroczne wybory pokazały, ze w USA jest więcej wyborców niż do tej pory przypuszczano. Część z nich skorzystała z możliwości wcześniejszego głosowania i głosowania korespondencyjnego. Teraz może być podobnie, choć czas rejestracji i wnioskowania o głosowanie korespondencyjne się skrócił.

Po raz pierwszy wyborcy muszą złożyć wniosek o kartę do głosowania korespondencyjnego ponad tydzień wcześniej niż w poprzednich wyborach. Zgodnie z nowym prawem, lokalne komisje wyborcze muszą otrzymać wniosek o kartę do głosowania korespondencyjnego wyborcy na 15 dni przed wyborami. To oznacza, że takie wnioski muszą dotrzeć do komisji do 18 października.

Senator stanowy Zellnor Myrie (35 l.), który przewodniczy komisji wyborczej uważa, ze to sposób na ochronę praw wyborczych.

- W 2020 r. Komisja Wyborcza rozsyłała prawie 35 000 kart do głosowania korespondencyjnego na dzień przed wyborami. Niemożliwe, żeby wyborcy otrzymali je na czas - powiedział Myrie w rozmowie z serwisem Gothamist. - Nowe prawo zapewni bardziej realistyczne ramy czasowe dla BOE, aby przetwarzać wnioski a potem odesłane karty do głosowania. PARA

RAMKA 1

Tak złożysz wniosek o kartę do głosowania korespondencyjnego

Możesz ubiegać się o kartę do głosowania korespondencyjnego za pośrednictwem miejskiego portalu internetowego, poczty, poczty elektronicznej lub faksu. Kluczową rzeczą jest upewnienie się, że wniosek zostanie odebrany do poniedziałku, 18 października.

Jeśli składasz wniosek z powodu trwającej pandemii COVID-19, zaznacz we wniosku pole "tymczasowa choroba". PARA

RAMKA 2

Nie tylko wybory

W głosowaniu 2 listopada poza burmistrzem Nowego Jorku będziesz mógł także oddać głos na 5 proponowanych zmian w prawie.

#1 - Mapa wyborcza Nowego Jorku

To propozycja zmian w prawie, która ma ułatwić przyszłe wyznaczanie granic okręgów wyborczych. Mieści się w niej też kwestia liczenia wyborców w okręgach i przypisanie więźniów do ich miejsc zamieszkania, a nie osadzenia.

#2 - Prawo do czystego środowiska

Ta zmiana dodałaby w konstytucji stanowej zapis:  "Każda osoba ma prawo do czystego powietrza i wody oraz zdrowego środowiska". To oznacza, że nowojirczycy mnieliby prawo sądzić się ze swoimi władzami, gdyby te nie zagwarantowały im takiego prawa.

#3 - Skrócenie czasu rejestracji wyborców

Na razie na listach wyborców można się rejestrować do 10 dni przed wyborami. Ta zmiana skracałaby ten czas, ale odpowiednie przepisy musiałoby dopiero uchwalić zgromadzenie stanowe.

#4 - Głosowanie korespondencyjne dla każdego

Obecnie o prawo głosowania korespondencyjnego mogą wnioskować chorzy, niepełnosprawni i osoby przebywające w dniu głosowania poza stanem. Zmiana spowodowałaby, ze korespondencyjnie mógłby głosować każdy nowojorczyk.

#5 - Dodatkowe uprawnienia dla sądów cywilnych w NY

Na razie sądy cywilne w NY mogą rozstrzygać w sprawach, gdzie wartość sporu nie przekracza $25 tys. Zmiana dałaby im prawo do orzekania w sprawach dwukrotnie „droższych”, co zlikwidowałoby obciążenie Sądu Najwyższego.