Nowojorczycy doceniają Hochul

2021-10-20 20:12
Nowojorczycy doceniają Hochul
Autor: AP

Gdyby prawybory nowojorskiego gubernatora odbywały się dzisiaj, zwyciężyłaby obecna gubernator Kathy Hochul (63 l.), wynika z najnowszego sondażu Siena College. Jednak nie brak nowojorczyków, którzy nie cenią jej dotychczasowych działań.

Hochul przed Andrew Cuomo (64 l.), Letitią James (63 l.) i Billem de Blasio (60 l.) - tak kształtują się wyborcze preferencje przed prawyborami Demokratów w wyścigu gubernatorskim. Siena College przeprowadził ankietę wśród 801 zarejestrowanych nowojorskich wyborców. Ale pytania sondażowe uwzględniały dwa scenariusze. Jeden z nich zakłada, że Andrew Cuomo, który w sierpniu opuścił urząd gubernatorski w niesławie, zdecyduje się na powrót do Albany. Gdyby wystartował - Hochul otrzymałaby 31 proc. głosów, Cuomo - 17 proc., a James - 14 proc. Gdyby jednak były gubernator miał inne plany, do wyścigu wchodzi ustępujący nowojorski burmistrz - Bill de Blasio, ale z wynikiem 10 proc. nie ma szansy zagrozić Kathy Hochul, która zgarnęłaby 39 proc. ani Letitii James z wynikiem 20 proc.

Jedno jest pewne: w obu wypadkach za burtą zostaje Jumaane Williams (45 l.), którego wynik byłby jednocyfrowy. - We wszystkich scenariuszach Demokraci z południowych przedmieść i północy stanu zapewniają Hochul dużą przewagę - skomentował w raporcie do badania Steven Greenberg z Siena College.

Co ciekawe, rośnie liczba nowojorczyków, którym rządy pani gubernator się nie podobają. O ile dobrze ocenia jej pracę 43 proc. ankietowanych, jako słabą, lub zaledwie poprawną oceniło ją 45 proc.