Nowe przepisy ułatwią nowojorczykom głosowanie

2021-07-21 1:17

Po doświadczeniach z pandemii i czerwcowych prawyborów w NYC stan Nowy Jork zmienia zasady głosowania. Będzie łatwiej oddać głos pocztą, ale zmienią się terminy składania wniosków.

Nowojorczycy znacznie łatwiej będą mogli uzyskać teraz karty do głosowania korespondencyjnego. W piątek gubernator Andrew Cuomo podpisał pakiet ustaw, które rozszerzają prawa wyborców.

Zgodnie z ustawami, które weszły w życie po podpisaniu, zarejestrowani wyborcy będą mogli złożyć wniosek o karty do głosowania nieobecnego pocztą zwykłą, lub elektroniczną, zamiast składać podpisany wniosek. Same wnioski będzie trzeba wysłać najpóźniej do 15 dni przed terminem wyborów, nie jak teraz tydzień przed. To da urzędnikom wystarczający czas na ewentualne wyjaśnianie wątpliwości.

Karty do głosowania prezydenckiego, federalnego i karty do głosowania dla żołnierzy będą mogły być wysyłane aż do dnia wyborów bezpośrednich. Będzie się liczyła data stempla pocztowego.

- W ciągu ostatnich 16 miesięcy liczne przeszkody wywołane przez pandemię Covid-19 zagroziły jednemu z naszych najbardziej podstawowych i żywotnych praw - prawu do głosowania - powiedział Cuomo.  - Ten szeroki, kompleksowy pakiet legislacyjny ułatwi wyborcom, kandydatom i radom wyborczym pełnienie ich kluczowych funkcji i utrzymanie naszej demokracji. Wybory mają ogromne konsekwencje dla nowojorczyków w całym stanie, a te reformy zwiększą ich zdolność do korzystania ze swoich głosów przy urnie wyborczej.

- W czasie, gdy wiele stanów stara się ograniczać prawa do głosowania, Nowy Jork postępuje słusznie, ułatwiając głosowanie, a nie je utrudniając - powiedział zastępca przywódcy większości w Senacie stanowym Michael Gianaris (51 l.), który forsował ustawy.

Zmieniła się także liczba wyborców, jakich będzie obejmował jeden obwód wyborczy. Do tej pory było to 1150 wyborców. Ten limit został ustalony wiele lat temu na podstawie liczby głosów, jakie mogły obsłużyć stare maszyny do głosowania. Teraz obwody obejmą po 2 tys. wyborców.

Najnowsze