Nowa grupa uprawniona do szczepień w Nowym Jorku. Seniorze, tak zdobędziesz szczepionkę

2021-01-13 12:17 para
covid szczepionka
Autor: Monika Półbratek Zdjęcie ilustracyjne

Nowy Jork ruszył z masowymi szczepieniami zmieniając dotychczasowy harmonogram szczepień. We wtorek stanowe władze ogłosiły kolejną zmianę – do otrzymania preparatu są już upoważnieni wszyscy nowojorczycy w wieku 65 i więcej lat. Podpowiadamy, gdzie, jak i kiedy można zgłosić się po pierwszą dawkę.

Do tej pory preparat przeciwko COVID-19 otrzymywali pracownicy medyczni, pensjonariusze domów opieki i ich opiekunowie. W poniedziałek Nowy Jork rozszerzył program szczepień m.in. o seniorów i nauczycieli, jednak we wtorek Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zarekomendowały, by szczepionkę podawać już osobom w wieku 65 i więcej lat oraz przewlekle chorym. Władze stanu postanowiły respektować te zalecenia. Grupa uprawnionych obejmuje już tym samym blisko 7 mln nowojorczyków.

Sprawdź czy jesteś w grupie uprawnionych

Stan Nowy Jork określił grupy kolejności do szczepień. W tej chwili szczepieniom podlegają grupy 1A i 1B oraz część osób z grupy 1C. W grupie 1A znaleźli się pracownicy szpitali i opieki zdrowotnej, rezydenci i pracownicy domów opieki, pracownicy ratownictwa medycznego, koronerzy, lekarze sądowi, osoby pilnej opieki, osoby podające szczepionki COVID-19, pracownicy, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentami, lekarzami, pielęgniarkami, ambulatoryjni pracownicy pierwszej linii, dentyści, ortodonci, psychiatrzy i psycholodzy, fizjoterapeuci, optometryści, farmaceuci, pracownicy opieki domowej i pracownicy hospicjów.

Grupa 1B obejmuje osoby w wieku 75 lat i starsze, osoby udzielające pierwszej pomocy i personel pomocniczy agencji ratunkowych, pracowników więziennictwa, pracowników transportu publicznego, pracowników służb porządkowych, nauczycieli i innych pracowników szkół, w tym kierowców autobusów, opiekunów dzieci, osobistych instruktorów uczelni, pracowników publicznych sklepów spożywczych, personel i pensjonariuszy schronisk dla bezdomnych. Po rekomendacji CDC preparat otrzymać mogą już również osoby w wieku 65-74 lata oraz osoby ze schorzeniami, które w połączeniu z Covid-19 zagrażają życiu, ujęte dotąd w grupie 1C.

Tak zapiszesz się na zastrzyk

Najprościej skorzystać ze stanowej strony am-i-eligible.covid19vaccine.health.ny.gov/. Dla nowojorczyków uruchomiono również dwie strony internetowe, nyc.gov/site/doh/covid/covid-19-vaccines.page i nychealthandhospitals.org/covid-19-vaccines/, na których można zapisać się na szczepienia.

Miasto uruchomiło również numery telefonu 877-VAX-4NYC lub 877-829-4692, pod którymi można zarezerwować termin szczepienia.

Na stanową gorącą linię szczepień można się dodzwonić, wybierając numer 1-833-NYS-4-VAX.

Tu możesz się zaszczepić

W samym NYC funkcjonuje dziś 125 punktów szczepień, których adresy łatwo znaleźć choćby na mapach Google. Są wśród nich dwa całodobowe centra szczepień: w Brooklyn's Army Terminal w Sunset Park i Bathgate Industrial Park w Morrisiania na Bronksie. Ale nowojorczycy mogą skorzystać z innych punktów, które można znaleźć na stronie vaccinefinder.nyc.gov.

Ile kosztuje szczepionka na Covid-19?

Szczepionka jest darmowa. Jeżeli ktoś chce opłaty za szczepienie - dzwoń na 911.

Najnowsze