Nieszczepieni powinni zostać w domach

2021-10-20 15:21
Nieszczepieni powinni zostać w domach
Autor: AP

Jedni wróżą tłok i chaos na lotniskach, inni zachęcają do zostania w domu na święta. CDC wydało nowe zalecenia dotyczące wyjazdów w okresie świątecznym. FDA z kolei szykuje nowe rozwiązanie na froncie walki z pandemią – możliwość mieszania szczepionek.

Jeszcze rok temu Agencja Bezpieczeństwa Transportu odnotowała w okresie Święta Dziękczynienia 9,8 mln podróżnych na amerykańskich lotniskach. W tym roku, dzięki szczepieniom ma ich być więcej. Według wyliczeń internetowego biura podróży Kayak w lotach międzynarodowych może to być o 155 proc. więcej, a na krajowych - 212 proc. więcej niż w 2020 roku.

A jednak federalne Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom wydały nową rekomendację dla podróżnych. Streszcza się ona w dwóch wytycznych: jesteś niezaszczepiony - siedź w domu, jesteś zaszczepiony - noś maskę. - CDC nadal zaleca wstrzymanie się z podróżowaniem do czasu pełnego zaszczepienia - poinformowała agencja. Zaszczepionym radzi jednak nosić maski podczas wizyt w pomieszczeniach publicznych lub świątecznych spotkaniach z kimś, kto może być szczególnie narażony na zakażenie. Zaszczepieni nadal mogą przenosić koronawirusa i zarażać innych. CDC zachęca do szczepień i przyjmowania dawek przypominających.

W sprawie dawek przypominających w środę wieczorem ma się wypowiedzieć inna agencja federalna - FDA. Zgodnie z przewidywaniami ma ona zaaprobować mieszanie szczepionek. Oznacza to, że Amerykanie mogliby otrzymywać dawkę przypominającą innego producenta, niż tego, którego szczepionkę przyjęli wcześniej. Obecnie zastrzyki przypominające można wykonywać szczepionką Pfizera, połową dawki szczepionki Moderny a od czwartku również preparatem Johnson & Johnson.