Salaam jest na ostatniej prostej wyścigu o fotel reprezentanta Harlemu. W demokratycznych prawyborach, które odbędą się już 27 czerwca, zmierzy się z członkami Zgromadzenia Stanowego – Alem Taylorem (65 l.) i Inez Dickens (73 l.), która wcześniej była już radną dzielnicy. I choć mężczyzna nie ma za dużego doświadczenia w polityce, jego historia zdecydowanie odbiega od innych kandydatów.
49-latek jest znany wielu jako jeden z Afroamerykanów z tzw. „Piątki z Central Parku” – mężczyzn, którzy w latach 90. zostali bezpodstawnie oskarżeni i skazani za gwałt i pobicie 28-letniej wówczas Trishi Meili (62 l.). Kobieta 19 kwietnia 1989 r. uprawiała jogging w sercu Manhattanu, gdzie została napadnięta i wykorzystana seksualnie. Jeszcze tej samej nocy policjanci zatrzymali pięciu czarnoskórych nastolatków: Salaama, Kevina Richardsona (46 l.), Antrona McCraya (49 l.), Raymonda Santanę (48 l.) i Kharey'a Wise’a (50 l.), którzy następnie odsiadywali wyroki od pięciu do 12 lat więzienia. Zostały one unieważnione w 2002 r., bowiem ponownie zbadano sprawę, a badania DNA wykazały, że to nie oni stali za zbrodnią.
Do ohydnych czynów przyznał się siedzący za kratami Matias Reyes (52 l.), seryjny gwałciciel i morderca. W 2014 r. władze Nowego Jorku wypłaciły „Piątce z Central Parku” łącznie $40 mln odszkodowania.