Nie żyje Edward Mosberg

i

Autor: Twitter Nie żyje Edward Mosberg

Nie żyje Edward Mosberg

2022-09-23 15:32

Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku przekazał smutne wieści. W czwartek zmarł Edward Mosberg (+96 l.), polski Żyd ocalały z Holokaustu, mieszkający w New Jersey.

Edward Mosberg urodził się 6 stycznia 1926 r. w Krakowie. W momencie wybuchu II wojny światowej miał 13 lat. Przetrwał pobyt w krakowskim getcie i obozach w Płaszowie oraz Mauthausen-Gusen. Większość rodziny Mosberga została zgładzona w Holokauście. W drugiej połowie lat 40. poślubił Cesię Storch, która również przeżyła zagładę. W 1951 r. razem wyemigrowali do USA. Przez lata działał na rzecz upowszechniania wiedzy o Holokauście, brał czynny udział w obronie Pomnika Katyńskiego, który miał zostać usunięty z placu w Jersey City, NJ. W czerwcu 2019 r. prezydent Andrzej Duda (50 l.) odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP.

„Był Ocalonym z Holokaustu, szlachetnym człowiekiem i wielkim polskim patriotą, pełnym energii do samego końca swojego 96-letniego życia. Mój osobisty mentor. Niezastąpiony. Proszę o modlitwę za niego i jego rodzinę” – napisał Konsul Generalny RP w NY Adrian Kubicki, informując o śmierci pana Edwarda.

Nasi Partnerzy polecają