Nie wszystkie stany chcą wprowadzać dokumenty potwierdzające szczepienie

2021-04-08 12:17 para

Nowy Jork i kilka innych stanów wprowadza paszporty dla zaszczepionych. Część gubernatorów uważa, że to zamach na prywatność obywateli. Na ulice metropolii ruszy szczepionkobus - to kolejny element rozszerzania dostępu do programu szczepień w NYC.

W Madison Square Garden w NYC i w Times Union Center w Albany na organizowane tu imprezy sportowe wstęp mają ludzie posiadający szczepionkowy paszport. To aplikacja potwierdzająca szczepienie lub negatywny wynik testu na koronawirusa. Rozwiązanie już się sprawdza i niebawem będzie można z niego skorzystać wchodząc na imprezy w mniejszych obiektach sportowych czy rozrywkowych.

Jednak wielu amerykańskich gubernatorów nie chce wprowadzać go w swoich stanach.

- Jeśli ludzie proszą cię o pokazanie tego paszportu w konkretnym miejscu lub miejscu prywatnym, mają do tego prawo - mówił dziennikarzom JB Pritzker (56 l.), gubernator Illinois, prywatnie zwolennik paszportów. - Ale nie musisz im tego pokazywać. Tak jak nie musisz iść w to miejsce ani brać udziału w tej imprezie - dodał.

Pardziej radykalnie do pomysłu podeszli gubernatorzy Florydy, Teksasu, Georgii, Tennessee, Missouri i Nebraski, którzy wprost zakazali używania szczepionnkowego paszportu.

- Władza nie powinnna wymagać od żadnego Teksańczyka okazania dowodu szczepienia i ujawnienia prywatnych informacji zdrowotnych tylko po to, by zajmować się ich codziennym życiem - stwierdził we wtorek gubernator Teksasu Greg Abbott (64 l.), wydając zarządzenie wykonawcze zakazujące wprowadzania i wymagania paszportów w jego stanie.

Podobne zarządzenie wydał Ron DeSantis (43 l.), Gubernator Florydy.

Floryda, obok Nowego Jorku, New Jersey, Pensylwanii i Michigan znajduje się w grupie 5 stanów, które odpowiadają za 44 proc. wszystkich nowych infekcji, odnotowanych między 29 marca a 4 kwietnia. To 197 500 przypadków z około 452 000 obserwowanych w całych Stanach. W Nowym Jorku odnotowano w zeszłym tygodniu 52 922 przypadki, czyli średnio około 7560 dziennie. Stanowi to około 12 procent wszystkich przypadków w kraju. 

Władze całą nadzieje widzą w szczepieniach, dlatego na ulice metropolii wyjedzie w tym tygodniu szczepionkobus - autobus będący mobilnym punktem szczepień. Każdego dnia jego załoga ma podawać od 150 do 200 szczepionek Johnson & Johnson. Pierwszym przystankiem szczepionkobusu będzie Sunset Park na Brooklynie.

Do tej pory miasto podało ponad 4,5 miliona dawek szczepionek przeciwko COVID-19. Od wtorku w NY mogą się szczepić wszyscy, którzy ukończyli 16 lat.

Władze zapłacą za pogrzeby

Ponad $9 000 beda mogli otrzymać członkowie rodzin osób zmarłych na Covid-19. To refundacja przyznawana przez Federalną Agencją Zarządzania Kryzysowego (FEMA). Nabór wniosków rozpocznie się 12 kwietnia. Władze przewidują, że do nowojorczyków trafi około $200 mln z 2 mld dolarów dostępnych w całych Stanach.

Od 12 kwietnia ruszy infolinia FEMA, pod którą będzie można uzyskać wszelkie informacje. Do uzyskania refundacji będzie potrzebny aktu zgonu i dokumentacji wydatków.

Najnowsze