Nie można odmawiać wiz!

2019-11-02 17:14
imigracja
Autor: Dreamstime

Donald Trump (73 l.) znów na celowniku... Koalicja adwokatów i organizacji walczących o prawa imigrantów pozwała jego administrację w związku z programem, który odbiera możliwość otrzymania wizy lub zielonej karty, który nie ma ubezpieczenia zdrowotnego bądź funduszy, żeby sobie je wykupić.

Przyjęte na początku miesiąca nowe wytyczne dla Urzędu Imigracyjnego i Departamentu Stanu nakazują urzędnikom odrzucanie wniosków wizowych imigranta, który nie jest w stanie udowodnić, że ma ubezpieczenie zdrowotne albo zapłacić za nie ze swojej kieszeni. – To dla dobra Amerykanów. Imigrant nie może stać się obciążeniem dla systemu, przez co cierpią mieszkańcy USA – mówił prezydent Trump, ogłaszając swój nowy plan. Ale zdaniem adwokatów i działaczy proimigracyjnych jest on niezgodny z konstytucją i prawami człowieka. W środę zaskarżyli go więc w sądzie federalnym w Oregonie.
Wśród pozywających są m.in. American Immigration Lawyers Association, Innovation Law Lab i Justice Action Center, a także siedmiu obywateli USA, którzy są na etapie sponsorowania swoich bliskich. „To, co robi administracja, to nie tylko złamanie konstytucji, pogwałcenie praw człowieka, lecz także nielegalna próba zmiany amerykańskiego prawa imigracyjnego” – napisano w pozwie. Zaznaczono też, że nowe rozporządzenie, które ma wejść w życie w niedzielę, zablokuje możliwość przybycia do Ameryki 375 tys. imigrantom rocznie