Nie daj sobie ukraść domu

2020-01-15 18:54 Sal, MOD

Protect Our Homes to nowa kampania, która ma ochronić nieświadomych właścicieli domów przed oszustami czyhającymi na ich nieruchomość. Zainicjowała ją nowojorską prokurator generalna Letitia James (61 l.), która razem z politykami i wolontariuszami ruszyła w miasto, by ostrzegać przed niebezpieczeństwem i edukować, jak nie dać sobie odebrać aktu własności. Ofiarami tzw. deed theft pada coraz więcej osób, głównie starszych i imigrantów, nie orientujących się w przepisach.

– Deed theft to okrutne, wyrachowane przestępstwo. Jego ofiarami padają ludzie, którzy przez całe życie pracowali na swój dom i cały dobytek. Zrealizowali swój American Dream, a teraz przez oszustów może on się zamienić w koszmar – mówiła Lettitia James na spotkaniu inicjującym akcję „Protect Our Homes”. Przyznała, że czas działać, bo w ciągu ostatnich pięciu lat do prokuratury zgłoszono blisko 3 tys. przypadków kradzieży aktów własności. Głównie na Brooklynie. Oszuści imają się różnych sposobów. Często wybierają właścicieli domów doświadczających trudności finansowych, tj. zastawy podatkowe lub egzekucje z nieruchomości. Zjawiają się w domu, oferując pomoc w sprawach prawnych, i podsuwają do podpisu dokumenty, które tak naprawdę są przeniesieniem praw własności. Inni składają dokumenty w urzędach, twierdząc, że mają drugi kredyt hipoteczny na dom, przedkładają sfałszowany akt własności i legalizują trefne dokumenty. Potem zmuszają właścicieli i lokatorów do opuszczenia domu i sprzedają nieruchomość. – Moje biuro będzie blisko współpracować z lokalnymi społecznościami i organami ścigania, aby edukować właścicieli domów i ścigać oszustów – zapewnia James, którą wsparły Homeowners Protection Program (HOPP), AARP NY, wielu lokalnych polityków i setki wolontariuszy, którzy przechodzą właśnie odpowiednie szkolenia. 100 z ulotkami wyruszyło już do właścicieli domów w Bedford-Stuyvesant, Prospect Lefferts Gardens i Flatbush na Brooklynie, gdzie odnotowano najwięcej przypadków zuchwałych kradzieży. Wizyty w domach i ulotki to nie wszystko. Biuro nowojorskiej prokurator uruchomiło specjalną linię pomocową dla osób, które mogły zostać oszukane lub chcą zapytać, jak się przed tym bronić. Mogą dzwonić pod nr1-800-771-7755 lub pisać na e-mail: deedtheft@ag.ny.gov.
James zapowiedziała też utworzenie zespołu do walki z deed theft, w którego skład wejdą prokuratorzy, ale też funkcjonariusze biura nowojorskiego szeryfa.

Najnowsze