Prezydent USA nie chce czeków dla wszystkich Amerykanów

2021-03-05 16:44 MOD

Około 200 milionów dorosłych Amerykanów ma otrzymać bezpośrednią pomoc w kolejnej transzy pomocowych wypłat związanych z epidemią. To założenia najnowszego pomysłu Senatu USA, który ma zająć się kolejnym pakietem stymulacyjnym dla amerykańskiej gospodarki. Prezydent USA Joe Biden (79 l.), dla zapewnienia poparcia podczas głosowania, przystał na ograniczenie liczby beneficjentów federalnych czeków. Prawo do tej pomocy stracić ma około 12 mln najwięcej zarabiających Amerykanów.

Pakiet pomocy opiewający na zawrotne 1,9 biliona dolarów został przyjęty przez Izbę Reprezentantów. Teraz jest modyfikowany, bo krucha większość w Senacie może nie wystarczyć do jego przegłosowania. Demokraci zaproponowali, by czeki pomocowe, które za rządów prezydenta Trumpa trafiły do wszystkich Amerykanów, trafiły jedynie do tych, którzy naprawdę tego potrzebują. Ograniczenie prawa do nich do osób zarabiających poniżej 100 tys. dol. rocznie, które zaproponował prezydent Biden, okazało się niewystarczające.

Nowa propozycja przewiduje, że 1400 dol. pomocy trafi do tych, którzy zarabiają mniej niż 75 tys. dol., samotnych rodziców zarabiających do 112,5 tys. dol. i par zarabiających 150 tys. dol. Ci, którzy zarabiają więcej niż 80 tys. dol. nie dostaną nic. Joe Biden poprał tę zmianę. - Prezydent jest usatysfakcjonowany tymi uzgodnieniami – poinformowała sekretarz prasowa Białego Domu Jen Psaki.

Projekt ustawy, którą do weekendu zamierza przyjąć Senat zakłada też dodatkowe zasiłki dla bezrobotnych w wysokości 400 dol., finansowanie z budżetu państwa kampanii szczepień, a także lekarstw i usług medycznych związanych z epidemią oraz sybwencje dla osób doświadczających problemów z opłatą czynszu czy podatku od nieruchomości.

Najnowsze