Nadzieja na obywatelstwo dla Dreamersów

i

Autor: AP Photo/Susan Walsh

Nadzieja na obywatelstwo dla Dreamersów

2019-06-06 21:00

Po trwającej niemal dwie dekady walce o Dream Act, ustawę legalizującą pobyt młodych imigrantów przywiezionych do Stanów przez rodziców, Izba Reprezentantów przyjęła nową wersję aktu. DREAM and Promise Act of 2019 – jak się nazywa nowa ustawa – przewiduje stworzenie szansy dla milionów młodych imigrantów oraz tych objętych tymczasowym statusem ochronnym, na rozpoczęcie procesu legalizacji pobytu oraz wkroczenie na tzw. ścieżkę do obywatelstwa.

Kontrolowana przez demokratów Izba Reprezentantów przyjęła DREAM and Promise Act of 2019, stosunkiem głosów 237 do 187. Do 230 polityków Partii Demokratycznej dołączyło siedmiu Republikanów. Zgodnie z ustawą młodzi nieudokumentowani imigranci, którzy przybyli do USA nie ukończywszy 18. roku życia oraz ci objęci ochroną przez dekret Deferred Action for Childhood Arrivals (DACA) przyjęty przez prezydenta Obamę, będą mogli starać się o stały pobyt na 10 lat po spełnieniu określonych warunków. W tym czasie będą mogli powoli wejść na ścieżkę, która da im możliwość starania się o amerykańskie obywatelstwo. Ustawa dawałaby także takie same szanse osobom objętym Temporary Protected Status. – To naprawdę wspaniała wiadomość. Mamy nadzieję, że ustawa dalej przejdzie proces legislacyjny i stanie się faktem. Ale najważniejsze, że mamy na koncie pierwszy sukces. Setki tysięcy imigrantów, którzy nie znają innego domu poza Ameryką, boją się każdego dnia, że zostaną deportowani. Ta ustawa da im coś, na co zasługują – mówiła na konferencji Bruna Bouhid (27 l.), imigrantka z Brazylii, która jest objęta programem DACA. – W końcu nasz american dream zaczyna nabierać rzeczywistych kształtów – dodała.
Ustawa pozwoli nieudokumentowanym imigrantom ubiegać się o stały legalny pobyt na 10 lat. Warunek, poza nieukończeniem 18 lat, to także udokumentowanie mieszkania w Stanach non stop przez ostatnie cztery lata i ukończenie amerykańskiej szkoły średniej lub uzyskanie GED. Muszą też przejść weryfikację w systemie, czy nie są zakwalifikowani jako osoby niebezpieczne. Aby w ciągu tych 10 lat móc się znaleźć na ścieżce do obywatelstwa, imigranci będą musieli uzyskać dyplom z college’u albo skończyć dwuletni program dyplomowy. Ustawa będzie teraz musiała trafić do Senatu. Tam może trafić na spory opór ze strony rządzących tam Republikanów, niemniej jednak jest to już pierwsze złamanie lodów w sprawie Dream Act, co daje nadzieję, że może w końcu się uda.