Koncert piosenek Wiery Gran

Muzyczny hołd dla legendarnej pieśniarki w konsulacie w Nowym Jorku

2024-11-28 16:36

To była kolejna amerykańska odsłona tej znanej imprezy. Do Nowego Jorku zawitał słynny Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Z tej okazji w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku odbył się niezwykły koncert poświęcony twórczości Wiery Gran – legendy przedwojennej i wojennej Warszawy.

W Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku 25 listopada odbył się wyjątkowy koncert poświęcony twórczości Wiery Gran. Występ odbył się w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, jednego z najbardziej cenionych festiwali artystycznych w Polsce, który po raz trzeci zawitał do Nowego Jorku.

Utwory tej charyzmatycznej pieśniarki, wykonane w stylu retro z jazzowym akcentem, zaprezentowała Monika Chrząstowska, aktorka Teatru Żydowskiego w Warszawie. Artystce towarzyszyli znakomici muzycy: Bartozzi Wojciechowski (kontrabas), Franciszek Wajdzik (fortepian) oraz Robert Seniuta (skrzypce). Wprowadzenia Moniki Chrząstowskiej w języku polskim na język angielski tłumaczył David Szurmiej.

Monika Chrząstowska, obdarzona głębokim, mocnym głosem i lirycznym temperamentem, podjęła się trudnego zadania oddania wielowymiarowej osobowości Wiery Gran. Podczas koncertu widzowie mogli usłyszeć nie tylko niezapomniane utwory, ale również poczuć ogrom emocji związanych z życiem i twórczością tej wyjątkowej artystki.

Wiera Gran – legenda i tragedia

Wiera Gran była nie tylko pieśniarką, ale również aktorką kabaretową i filmową, której miłosne piosenki cieszyły się ogromną popularnością przed II wojną światową. W marcu 1941 roku dobrowolnie weszła do warszawskiego getta, by zjednoczyć się z matką i siostrami. Jej występy w kawiarni „Sztuka” stały się sensacją artystyczną, a towarzyszyli jej wybitni pianiści – Władysław Szpilman i Adolf Goldfeder. Kawiarnia zdobyła niezwykłą popularność, dzięki czemu była miejscem chwilowego zapomnienia o trudach życia w getcie.

Wiera Gran jako jedyna ze swojej rodziny przeżyła wojenną zawieruchę. Niestety, jej powojenne życie zostało naznaczone oskarżeniami o współpracę z Niemcami. Piętno tych zarzutów towarzyszyło jej do końca życia, wpływając na jej karierę i codzienność, niezależnie od miejsca, w którym mieszkała lub występowała. Całe jej życie było konsekwencją kilku miesięcy spędzonych w getcie warszawskim.

Koncert poświęcony Gran został zorganizowany dzięki wsparciu partnerów, takich jak Golden Land Concerts & Connections, Centrum Polsko-Słowiańskie w Nowym Jorku, Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz Teatr Żydowski im. Estery Racheli i Idy Kamińskiej – Centrum Kultury Jidysz. Projekt współfinansowany był z Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.