Muzea przypomną o nazistowskich rabunkach

i

Autor: AP Muzea przypomną o nazistowskich rabunkach

Muzea przypomną o nazistowskich rabunkach

2022-09-18 20:33

Przełom w nowojorskich muzeach. Na mocy podpisanej przez gubernator NY ustawy, w instytucjach, w których pokazywane są eksponaty zrabowane przed nazistów, będą musiały zawisnąć tabliczki informujące odwiedzających o mrocznych historiach skradzionych dzieł z okresu II wojny światowej.

Według ekspertów naziści zrabowali co najmniej 600 tys. dzieł sztuki należących do ludności żydowskiej w okresie przedwojennym i w trakcie II wojny światowej. Niektóre z drogocennych łupów trafiły do największych muzeów świata, w tym także do Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Muzeum poinformowało, że obecnie w jego zbiorach znajdują się 53 eksponaty, które zostały skonfiskowane lub sprzedane pod przymusem w czasach rządów nazistów – w tym turecki hełm z przełomu XV i XVI w., który został odebrany francuskiemu filantropowi Alphonse’owi Meyerowi de Rothschildowi (†78 l.). Zapewniono, że wszystkie dzieła sztuki zostały pozyskane przez muzeum po zwróceniu ich prawowitym właścicielom.

Zgodnie z nową ustawą podpisaną w zeszłym miesiącu przez Kathy Hochul (64 l.) muzea będą zobowiązane do przedstawienia odwiedzającym historii eksponatów zrabowanych w latach 1933–1945 poprzez zawieszenie tabliczek informujących o ich pochodzeniu.

– Powinniśmy być świadomi straszliwych kosztów, jakie ponosili ludzie podczas II wojny światowej, kiedy miały miejsce konfiskaty, a ich skarby, które kochali i były w ich rodzinach od lat, zostały im odebrane – skomentowała nowe przepisy Andrea Bayer, zastępca dyrektora muzeum ds. kolekcji i administracji w Metropolitan Museum of Art.