Ma być prosto, szybko i bez awarii. Przełom w systemie rejestracji na szczepienia w NYC

2021-02-19 14:39 para
Szczepionka - zdj. ilustracyjne
Autor: Pixabay Na Warmii i Mazurach będzie funkcjonować 11 dodatkowych mobilnych zespołów szczepiących.

Nowy Jork wreszcie uruchamia nowy system rejestracji na szczepienia. Ma być prosty i łatwy w obsłudze. Zima i brak dostaw opóźniają otwarcie nowych centrów szczepień. Stan decyduje się na otwarcie centrów rozrywki.

Nowy Jork wreszcie rozprawił się ze swoim systemem rejestracji. Do tej pory chętni na szczepienia musieli przebijać się przez trzy różne miejskie strony, a poszukiwanie najbliższego możliwego terminu oznaczało godziny przeklikiwania się przez kolejne okienka. Działała też alternatywna strona, stworzona przez grupkę zapaleńców, a niektóry usiłowali nawet pisać własne skrypty, które pomagały w znalezieniu wolnego terminu szczepienia.

- Najwyraźniej stara strona miała problemy, a nowojorczycy najwyraźniej potrzebowali czegoś lepszego i zasługiwali na coś lepszego - przyznaje Jessica Tisch (32 l.), komisarz miejskiego Departamentu Informatyki i Telekomunikacji. I obiecuje, że problem zniknie.

Według zapowiedzi Tisch nowa strona pozwoli na umówienie szczepienia w ciągu trzech do czterech minut. Została też przetestowana pod kątem odporności na przeciążenia. Ostatnio doszło do takich, kiedy w niedzielę 14 lutego zaczęli się rejestrować nowi uprawnieni. Przez cały dzień zarejestrowało się ćwierć miliona osób - bo serwery nie były w stanie obsłużyć większej liczby połączeń.

Nowy system rejestracji obejmie 15 centrów szczepień miejskiego Departamentu Zdrowia. Mają też do niego dołączyć centra w Bathgate w Bronksie, CitiField w Queens i Brooklyn Army Terminal w Sunset Park. Trwają również rozmowy z Somos, organizacją non-profit, która prowadzi akcję szczepień na Yankee Stadium.  

Rejestracja to jednak tylko jedna strona medalu. Nowy Jork cierpi nadal na brak dostaw szczepionek. Powodem są problemy administracyjne i niedobór preparatu w federalnych magazynach. Do tego dochodzi zima, która utrudnia transport. Miasto musiało opóźnić otwarcie dwóch nowych centrów szczepień, które miały w tym tygodniu ruszyć  w kompleksie handlowym Empire Outlets na Staten Island oraz w Martin Van Buren High School w Queens.

- Dysponujemy infrastrukturą umożliwiającą podawanie pół miliona dawek tygodniowo - skomentował burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio (50 l.). - Brakuje tylko zapasów, aby to robić.

Stan Nowy Jork wykonuje tymczasem kolejny krok ku normalności. Od 26 marca otworzą się parki rozrywki i kryte obiekty rozrywkowe. Będą jednak mogły działać przyjmując jedynie 25 proc. klientów - co może okazać się barierą opłacalności.

Gubernator Andrew Cuomo (64 l.) zapowiedział również, że w czerwcu będą mogły ruszać obozy letnie, na których brak nowojorczycy narzekali ubiegłego lata.

Nowy Jork obserwuje spadek liczby zakażeń w całym stanie - choć ubywa ich wolniej niż w całych Stanach. W ciągu ostatnich 7 dni zarejestrowano 55 000 nowych zakażeń. Ale to o 7 proc. mniej niż w ciągu poprzedniego tygodnia.

Najnowsze