Losy polskiego kościoła w rękach radnych

Za chicagowską Polonią kolejna batalia w sprawie ocalenia budynków dawnego polskiego kościoła św. Wojciecha w Wietrznym Mieście. W piątek w miejskim ratuszu zebrali się członkowie miejskiej Komisji ds. Zabytków (Commission on Chicago Landmarks), rozważający nadanie im statusu zabytku, oraz przeciwnicy, jak i zwolennicy tej decyzji. Komisja musi teraz rozważyć wszystkie za i przeciw. Decydujące głosowanie w tej sprawie odbędzie się 6 czerwca.

Liczni zwolennicy ocalenia kościoła przypominali przed komisją historię świątyni i jej znaczenie dla polonijnej społeczności Chicago. Przedstawiciele Archidiecezji Chicago przekonywali z kolei, że budynek nie spełnia kryteriów zabytku, a jego naprawy i utrzymanie są zbyt dużym obciążeniem dla sprawującej nad nim dziś pieczę parafii św. Pawła. Polonia nie traci jednak wiary.

- Walka chicagowskiej Polonii o uznanie kościoła św. Wojciecha za oficjalny zabytek Wietrznego Miasta wbrew woli Archidiecezji Chicagowskiej trwa już kilka lat. Jednak dzięki wysiłkom naszej koalicji działającej przy parafii św. Wojciecha, wygląda na to, że jesteśmy na dobrej drodze do zwycięstwa – cieszy się Daniel Pogorzelski, chicagowski historyk działający z grupą polonijną na rzecz zachowania kościoła św. Wojciecha, który był obecny na piątkowych obradach. - Mamy już poparcie radnego Byrona Sigcho-Lopeza, który reprezentuje dzielnice Chicago, gdzie znajduje się kościół św. Wojciecha. Czekamy teraz na oświadczenie Chicagowskiej Rady Zabytków 6 czerwca, i idziemy naprzód. Zwyciężymy tę wojnę! - dodał Pogorzelski.

Chicagowska Rada Zabytków przegłosowała wstępne przyznanie statusu zabytku budynkom kościoła św. Wojciecha w sierpniu 2023 r. Miało to częściowo chronić nieruchomość przed rozbiórką i sprzedażą. Sprzeciwia się temu jednak Archidiecezja Chicago. Głosowanie Chicagowskiej Rady Miejskiej w pełnym składzie ma przesądzić o dalszych losach tego obiektu. Dopiero wówczas status zabytku może być nadany aktem prawnym.

Kościół św. Wojciecha znajduje się przy 1650 W. 17th Street w chicagowskiej dzielnicy Pilsen. Budynek powstał w 1912 roku. Wnętrze świątyni wyrzeźbiono w 35 tonach szlachetnego marmuru i jest ona zaliczana do pereł architektonicznych Chicago. Kościół, z którym sąsiadują cztery parafialne budynki, został zamknięty w 2019 r.

Listen on Spreaker.