Liczba przejazdów na gapę wzrosła w czasie pandemii. Nowojorczycy nie płacą za metro

2020-11-18 13:06

Liczba pasażerów spadła, za to liczba gapowiczów wzrosła. Od początku pandemii Covid-19 liczba przejazdów metrem „na gapę” wzrosła ponad dwukrotnie - pokazują nowe statystyki MTA.

Według danych opublikowanych przed środowym posiedzeniem zarządu MTA, w okresie od lipca do września, osoby unikające płacenia za przejazdy stanowiły aż 13,6 procent pasażerów metra. Między styczniem a marcem było to 6,2 proc.

W tym samym okresie ilość pieniędzy utraconych w wyniku oszustw kosztowych wzrosła tylko nieznacznie - z 36 do 38 milionów dolarów. Ale powodem takiego wyniku jest spadek liczby pasażerów. Przed pandemią metro traciło przez gapowiczów około 250 milionów dolarów rocznie.

Jednak MTA twierdzi, że nie da się zrobić prostego porównania strat z okresów przed i po pandemii. - Obliczanie i porównywanie wskaźników unikania opłat w tym roku jest problematyczne ze względu na dramatyczną utratę liczby pasażerów i zmianę profilu pasażerów - napisali urzędnicy MTA.

Zdaniem agencji na wzrost liczby gapowiczów wpłynęło też wycofanie z metra policji po letnich protestach w mieście. - Znaczący spadek liczby aresztowań i wezwań, biorąc pod uwagę działalność przestępczą w metrze, jest niewytłumaczalny i niedopuszczalny - stwierdził prezes MTA Pat Foye (63 l.).

Gubernator Andrew Cuomo obiecał rozprawić się z przestępcami w metrze w 2019 roku i wdrożył plan zatrudnienia 500 dodatkowych strażników MTA. Ale skutki są mizerne. A dla agencji każdy dolar jest na wagę złota. Z powodu kryzysu potrzebuje na kolejny rok aż 12 mld dol.