Ryszard Kukliński

i

Autor: ARCHIWUM

Legenda Kuklińskiego wciąż żywa

2023-12-29 8:53

W ostatnich tygodniach w Chicago znów było głośno o Ryszardzie Kuklińskim. A to za sprawą kilkunastu wyjątkowych lekcji historii, jakie odbyły się w polskich szkołach w Chicago.

Filip Frąckowiak - Dyrektor Muzeum Zimnej Wojny był gościem specjalnym polonijnej młodzieży. Jako potomek Józefa Szaniawskiego – przyjaciela i pełnomocnika Ryszarda Kuklińskiego, poprowadził wykłady edukacyjne i zaprezentował wystawą poświęconą Kuklińskiemu i promował nową inicjatywę - Instytut Ryszarda Kuklińskiego w USA.

W ramach projektu Frąckowiak przybliżał sylwetkę wybitnego polskiego oficera, znanego przede wszystkim z tego, że jako szpieg działający na rzecz Stanów Zjednoczonych przechwycił i przekazał strategiczne dokumenty dotyczących rozmieszczenia sowieckiej armii. Miało to ogromne znaczenie w kontekście trwającej Zimnej Wojny. Na wiele lat stał się wrogiem Polski uznanym za zdrajcę, dopiero po latach zrehabilitowanym.

Dodatkowo zaprezentowano animacje map z czasów Zimnej Wojny oraz wystawę pamiątek po Ryszardzie Kuklińskim. W spotkaniach wzięło udział ponad 280 uczniów w wieku 15-19 lat. Łącznie 12 klas miało okazję poznać historię niezwykłego szpiega -bohatera jakim był Ryszard Kukliński.

Wystawa i wyjątkowe lekcje o Kuklińskim odbyły się w dwóch polskich szkołach: im. Mikołaja Kopernika w Niles, oraz polskiej szkole im. Jana Karskiego w Palos Heights. W kilka dni zostało przeprowadzonych 14 lekcji historii Polski dotyczących drugiej połowy XX w. 

Spotkanie z Panem Filipem było dla nas wspaniałym doświadczeniem. Mogliśmy osobiście spotkać osobę związaną z najbliższym otoczeniem Ryszarda Kuklińskiego. Poznaliśmy nie tylko historię tego niezwykłego polskiego bohatera, ale też wiele ciekawostek z jego życia. Dotykaliśmy przedmiotów jakie należały do generała, w tym unikatowy medal nadany mu przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych.

reklama NY

i

Autor: Super Express
reklama NY

i

Autor: Super Express
reklama NY

i

Autor: Super Express

Pan Filip opowiadał nam o odwadze polskiego oficera, który mimo ogromnego zagrożenia, zdecydował się na współpracę z CIA i w istotny sposób pomógł zapobiec wybuchowi III Wojny Światowej – komentowali po spotkaniach zachwyceni uczniowie.

W ostatnich latach, nie tylko w Polsce, ale i w środowiskach polonijnych na świecie coraz większą popularnością cieszą się wystawy i projekty edukacyjne poświęcone ważnym postaciom w dziejach naszego kraju. Wystawa o Ryszardzie Kuklińskim wpisała się w ten trend.

Uczniowie szkół polonijnych – Młodzi Polacy są niezwykle inteligentni. Doskonale rozumieją rolę tożsamości narodowej i odczuwają dumę z bycia Polakami i polskiego dziedzictwa.

Podczas spotkań dyskutowaliśmy o trudnej drodze Polski do wolności, o odważnych życiowych wyborach i podejmowaniu ryzyka w słusznej sprawie, bez względu na konsekwencje. Historia Ryszarda Kuklińskiego pobudziła uczniów do refleksji nad współczesnymi wyborami i własną życiową postawą. Z łatwością potrafili znaleźć analogię między wydarzeniami z czasów Zimnej Wojny i obecnej sytuacji, czyli wojny w Ukrainie. To były niezwykle interesujące spotkania – przyznaje Filip Frąckowiak.

Wizyta Dyrektora Frąckowiaka i unikatowe lekcje historii, z bohaterem Kuklińskim w tle, z pewnością na długo pozostaną w pamięci chicagowskich uczniów. Mieli nie tylko okazję do poszerzenia wiedzy historycznej w wyjątkowej formie, ale również do pogłębionej refleksji nad własnymi wyborami, życiową postawą i wartościami jakimi się kierują w codziennym życiu. Jest to z pewnością krok w dobrą stronę w zakresie edukacji i kultywowania pamięci o polskich bohaterach narodowych. Więcej informacji na www.muzeumzimnejwojny.com.

Projekt współfinansowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą 2023

Muzeum Zimnej Wojny. Projekt współfinansowany przez KPRM

i

Autor: Marcin Sobczak Muzeum Zimnej Wojny. Projekt współfinansowany przez KPRM