Krwawe zamieszki w Waszyngtonie, DC, cztery osoby nie żyją. Szturm na Kapitol

2021-01-07 20:34 para

Cztery ofiary, niezliczona liczba rannych, zniszczenia w całym budynku Kapitolu - to obraz po środowym szturmie zwolenników Donalda Trumpa (75 l.) na Kapitol w Waszyngtonie, DC. Są już pierwsi aresztowani, a FBI analizuje nagrania z kamer i zapowiada kolejne zatrzymania.

- Zapamiętajcie ten dzień - pisał na Twitterze w środowy wieczór ustępujący prezydent Donald Trump. Faktycznie środowego popołudnia nie zapomni nikt w USA. Wkrótce po tym, jak Kongres rozpoczął obrady poprzedzające zatwierdzenie wyboru Joe Bidena (79 l.) na 46. prezydenta USA, tłum gromadzący się w Waszyngtonie wtargnął na Kapitol.

Senatorów, Reprezentantów i skrzynki z głosami Kolegium Elektorów pospiesznie ewakuowano z gmachu, a demonstranci zaczęli niszczyć jego wnętrze.

Ochrona odpowiedziała strzałami.

To właśnie wtedy w klatkę piersiową została postrzelona pierwsza z ofiar - Ashli Babbitt (+35 l.), która odsłużyła 14 lat w US Air Force. Kobieta otrzymała strzał, gdy przez wybitą szybę usiłowała sforsować jedne z zabarykadowanych drzwi budynku. Inną ofiarą był mężczyzna, który spadł z rusztowań ustawionych przy ścianie gmachu. Ogółem w czasie zajść na Kapitolu zginęły 4 osoby, rannych jest też kilkunastu policjantów, broniących gmachu - dwóch ciężko.

Demonstracje poparcia dla Trumpa rozgrywały się przed Kapitolami stanowymi w dużej części USA. Nigdzie jednak tłum nie zdecydował się na zaatakowanie budynków rządowych.

Wraz z opanowaniem sytuacji rozpoczęły się aresztowania. - Do późnego środowego wieczora zatrzymano 52 osoby - poinformował szef policji Metropolitan PD, Robert Contee (47 l.). Większość usłyszała zarzuty naruszenia godziny policyjnej ustanowionej przez burmistrz Muriel Bowser (48 l.). Policjanci znaleźli również przy demonstrantach nielegalną broń i materiały wybuchowe.

FBI zwróciła się do społeczeństwa o pomoc w identyfikacji demonstrantów na nagraniach z kamer bezpieczeństwa i prywatnych. Chce też wykorzystać oprogramowanie do identyfikacji twarzy.

Najnowsze