Krótsza praca uratuje przed zwolnieniem

2021-10-25 19:48
Krótsza praca uratuje przed zwolnieniem
Autor: Mike Groll/Office of Governor Kathy Hochul

To może być rewolucja w zatrudnieniu w Nowym Jorku. Pracownicy będą mogli prosić swojego pracodawcę o skrócenie dnia pracy, po to by uniknąć zwolnień.

Choć sam pomysł nie jest nowy, do tej pory był rzadko stosowany. Nowojorscy pracownicy stojący przed groźbą zwolnień będą mogli od teraz prosić swojego pracodawcę o skrócenie wszystkim godzin pracy. Dzięki temu firma będzie mogła utrzymać zatrudnienie, mimo że każdy z pracowników będzie wykonywał swoją pracę krócej. Co więcej pracownicy będą mogli również poprosić o pomoc w ubezpieczeniu na wypadek bezrobocia.

Ta zmiana w prawie pracy została podpisana przez gubernator Kathy Hochul w sobotę i weszła w życie ze skutkiem natychmiastowym. Nowością jest też zakaz rewanżu - wobec pracowników którzy wystąpią s takim wnioskiem pracodawcom nie będzie wolno wyciągać żadnych konsekwencji.

Program „dzielonych godzin” objął do marca tego roku raptem 2700 nowojorczyków. Gubernator ma nadzieję, że jego nowa forma będzie popularniejsza.

- Musimy upewnić się, że nasze wysiłki na rzecz odbudowy po pandemii koncentrują się na wspieraniu pracowników - powiedział Hochul.

Nowe przepisy mówią, że pracownicy mogą składać petycje do pracodawców o rozpoczęcie wspólnej pracy zamiast zwalniania ludzi lub ponownego zatrudnienia tylko części siły roboczej po wcześniejszym jej zwolnieniu. Pracodawca musi odpowiedzieć na prośbę. Nie musi się do niej przychylić.