Kres Kresów. Najazd Sowietów na Polskę 17.09.39 r

i

Autor: PAP/ITAR-TASS Białystok 1939-10-07. Granica polsko-rosyjska. Żołnierz radziecki niszczy polski słup graniczny

Kresy, dlaczego Polacy utracili Wilno? Znaczenie i konsekwencje

2022-01-31 13:28

Kresy Wschodnie i ich utrata, dla Polaków - uprzywilejowanych, pielęgnujących konwenanse gościnnych białych dworków i obyczaje ziemiaństwa, była wielkim ciosem. Władza sowiecka niszczyła nie tylko ludzi, ale spuściznę wieków. Demolowała dwory, ale z nimi polską duszę. Kresy wschodnie, z odziedziczonymi po przodkach majątkami, antykami, lokalnym kolorytem i cudownym językiem, unurzano w błocie i we krwi. Artykuł "Kres Kresów" do ściągnięcia w wersji PDF, po polsku i angielsku poniżej.

Kres Kresów czyli strata Wileńszczyzny. Kresy wschodnie, jakie miały znaczenie?

Strata Wileńszczyzny była ciosem śmiertelnym wymierzonym w polska kulturę szlachecką. To prawda, że zaściankową, czasem niezbyt światłą i tkwiącą w kręgu przesądów. Ale przecież przebogatą, będącą żywym muzeum polskości. Kresy były także miejscem, w którym świetnie poczynała sobie polska inteligencja. Okrzepła tu, w Galicji, niemal niegnębiona w czasie zaboru austriackiego. Wszyscy ci lekarze, profesorowie, panowie radcy, prawnicy, czy wreszcie literaci żyli tu sobie jak w raju, odbierając wyrazy uszanowania i szacunku od reszty społeczeństwa.

Przeczytaj: Jakie jest znaczenie słowa "kresy"

Podczas gdy obok szalała rewolucja, tu komuniści nie mieliby szans na szerszy zaciąg do swoich szeregów. Kresy zostały we wspomnieniach i twórczości Czesław Miłosza, który z miłością odmalował w „Dolinie Issy” sielskość Litwy kowieńskiej, czy „Kronice wypadków miłosnych” Tadeusza Konwickiego, niemal z tkliwością ukazującego przedwojenne Wilno i jego elity w obliczu końca, „panie dziejku”, dziejów.

Cały artykuł Kres Kresów, w języku polskim do ściągnięcia w formacie PDF poniżej:

Strona numer 1

Strona numer 2

Strona numer 3

Strona numer 4

„Kresowe państwo” było wielonarodowościowym tyglem, w którym najmocniej mieszali Polacy. W 1925 r. wprowadzono przepis, zgodnie z którym język polski ma być jedynym językiem urzędowym. Na Polesiu, na Wołyniu, w Galicji Wschodniej polonizowano młodzież ukraińską i  białoruską. Władze prześladowały białoruskie (Hromada) i ukraińskie (OUN) organizacje nacjonalistyczne. Osiedlająca się na Kresach polska szlachta demonstrowała bezbrzeżną pogardę i wyższość wobec ludności tubylczej, nazywając jej przedstawicieli co najmniej chamami, siebie samą mając za panów. Ale dość o tym. Jeśli dojrzewał jakiś konflikt, jakikolwiek bunt na Kresach, to dojrzeć nie zdążył. Bo weszli oni: Czerwoni. 17 września 1939 roku.

Cały artykuł Kres Kresów, w języku angielskim do ściągnięcia w formacie PDF poniżej:

Strona numer 1

Strona numer 2

Strona numer 3

Strona numer 4

Aresztowania i egzekucje: NKWD aresztował 110 tys. mieszkańców Kresów bez względu na narodowość. Dotąd nie ustalono, ile osób spośród aresztowanych rozstrzelano, a ile wywieziono. Do więzień trafiło ok. 20 tys.  parlamentarzystów, ziemian, przemysłowców i innych przedstawicieli elit polskiego społeczeństwa. We wrześniu 1939 r. do sowieckiej niewoli trafiło 250 tys. polskich żołnierzy. Oficerowie dostali się pod „opiekę” NKWD. Jeńców osadzono w trzech obozach: Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, a ich egzekucje trwały ponad miesiąc w kilku siedzibach NKWD i w należącym do policji ośrodku wypoczynkowym. Strzałem w tył głowy z niemieckiego pistoletu Walther zgładzono ponad 22 tys. żołnierzy i cywilów.

Armia Czerwona zajmuje Kresy

Wanda Trzeciecka, mieszkająca w Wilnie przed wejściem Bolszewików, pisała we wspomnieniach, że wtedy, tuż przed tym jak zaczęło się piekło, cieszyła się, że mieszka „tak daleko na wschodzie , z dala od frontu i okropności wojennych”. Rosja, „o miedzę” od Polski, nie niepokoiła jej, ponieważ, jak zaznaczała, mieliśmy z nią zawarty pakt o nieagresji. „To prawda – rozważała - wszyscy mają o niej najgorsze pojęcie, ale przecież nawet barbarzyńskie narody dotrzymywały swych zobowiązań”. Barbarzyńcy nie dotrzymali jednak zobowiązań. Nieszanujący tradycji, kultury ani ludzi wkroczyli w szeregach Armii Czerwonej, siejąc trwogę i niosąc zniszczenie. To nie była tylko okupacja, ale narzucanie siłą rewolucji. Elity aresztowano, majątki rozgrabiano. Mieszkańcy Kresów wkrótce śpiewali rewolucyjne pieśni i wznosili na wiecach okrzyki sławiące Stalina. Pod przymusem, jak pisał lwowski matematyk Hugo Steinhaus „tępych, kłamliwych, głupich barbarzyńców, którzy dostali nas w swoje ręce, tak jak olbrzymia małpa, która porwała Guliwera na dach”.

Deportacje z Kresów: Na przełomie 1939/40 r. z terenów zalanych przez Armię Czerwoną zaczęto wywozić Polaków w głąb Rosji, na północ i do Kazachstanu. Transportowano ich w bydlęcych wagonach. Zimą wyrzucano po drodze zamarznięte trupy. Deportowano inteligencję, członków służby leśnej, kolejarzy, osadników rolnych i wojskowych, urzędników, rodziny osób aresztowanych, duchowieństwo, osoby, które odmówiły przyjęcia radzieckich paszportów i mieszkańców Wileńszczyzny. Do Kazachstanu deportowano ponad 300 tys. obywateli II RP.

Aresztowania przez NKWD na Kresach

Oficjalnie żołnierze radzieccy „nieśli pomoc uciskanym bratnim narodom białoruskim i ukraińskim, w obliczu zagrożenia ze strony obcego mocarstwa”. Część czerwonoarmistów myślała, że tym obcym mocarstwem nie jest Polska, tylko Niemcy. Tym gorliwiej wkraczali do Polski aby „bić Germańca”. Okupacja radziecka oznaczała na Kresach krwawe rządy, aresztowania przez NKWD, zsyłki do łagrów, deportacje setek tysięcy ludzi. Punkt 2 tajnego paktu zawartego przez Ribbentropa z Mołotowem stanowił, że „kwestia, czy w obopólnym interesie będzie pożądane utrzymanie niezależnego Państwa Polskiego i jakie będą granice tego państwa, będzie mogła być ostatecznie wyjaśniona tylko w toku dalszych wydarzeń politycznych” A także, że „w każdym razie oba rządy rozstrzygną tę kwestię na drodze przyjaznego porozumienia”. Znaczyło to dosłownie tyle, że Hitler i Stalin nie będą się o nas bić, tylko się nami spokojnie podzielą. Na oficjalny dokument nerwowo nie zareagował nawet polski rząd, który mógł się wszak domyślić, że skoro dwa mocarstwa podpisują pakt o nieagresji, nie mając wspólnej granicy, to znaczy, że taką granicę właśnie między sobą ustaliły. Dwa dni po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski londyński „The Times” napomknął o uzgodnieniu rozbioru Polski 23 sierpnia w Moskwie. 17 września, podczas gdy Armia Czerwona zalewała Polskę, rosyjskie MSZ zawiadomiło polskiego ambasadora w Moskwie, że „Rzeczpospolita Polska przestała istnieć”.

Czytaj również: Rosjanie Kresy kupowali sobie za darmową wódkę.

PLAKAT

i

Autor: GRAFIKA SE Jerzy Kaczmarczyk

Partnerzy projektu:

SG super historia logotypy

i

Autor: SE