Konserwatyści biorą władzę w Izbie Reprezentantów

2023-01-22 18:48

Zagorzali krytycy nowego spikera Kevina McCarthy’ego (58 l.), politycy, którzy za swoje kontrowersyjne poglądy zostali odsunięci od stanowisk, a także nowe twarze Kongresu – oto kto zasiąść ma w komisjach Izby Reprezentantów zdominowanej przez republikanów. Niektórzy zapowiedzieli już, że w nowych rolach, skupią się na prześwietleniu działań Joe Bidena (81 l.).

Wiemy już, kto znajdzie się w kluczowych komisjach niższej izby kongresu. Rekomendacje muszą zostać jeszcze zatwierdzone przez Klub Republikanów Izby Reprezentantów, choć wydaje się to tylko formalnością.

Do gry wrócą Marjorie Taylor Greene (49 l.) i Paul Gosar (65 l.). Kongresmenka została usunięta przez demokratów ze sprawowanych funkcji m.in. za popularyzowanie teorii spiskowych, a Gosar za umieszczenie w internecie animowanego wideo przedstawiającego go, jak zabija mieczem demokratkę Alexandrię Ocasio-Cortez (34 l.). Greene ma zasiąść w komisjach Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Nadzoru i Odpowiedzialności Izby, podobnie jak Gosar, który powróci także do Komisji Zasobów Naturalnych. - „Joe Biden, bądź przygotowany. Zamierzamy ujawnić każdy skorumpowany interes, każde zagraniczne uwikłanie, każde nadużycie władzy” – napisała reprezentantka Georgii w mediach społecznościowych.

Kontrowersje budzi także to, że w aż dwóch komisjach - ds. Małych Biznesów oraz ds. Nauki, Kosmosu i Technologii – zasiądzie George Santos (35 l.). Reprezentant NY, który kilkukrotnie został przyłapany na kłamstwach m.in. o swoim wykształceniu i pochodzeniu, oraz jego finanse mają wziąć pod lupę prokuratura, Komisja Etyki Izby Reprezentantów i Federalna Komisja Wyborcza.

Ważne funkcje dostaną też kongresmeni, którzy sprzeciwiali się kandydaturze McCarthy’ego, w tym Andy Biggs (65 l.), przewodniczący skrajnie konserwatywnego Koła Wolności. Polityk wróci do Komisji Nadzoru i Odpowiedzialności Izby, a wraz z Mattem Gaetzem (41 l.) pozostanie w Komisji Sądownictwa. W Komisji Nadzoru i Odpowiedzialności Izby zasiądzie konserwatysta Scott Perry (61 l.), notorycznie kwestionujący wygraną Bidena w Pensylwanii.

Świeżo upieczony kongresmen Eli Crane (44 l.) ma z kolei trafić do Komisji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jak zapowiedział będzie „zaciekle zwalczał katastrofę na naszej granicy”.

Nasi Partnerzy polecają