Koniec z dyskryminacją wyborców. Nowa ustawa gubernator

2022-06-22 19:13
Koniec z dyskryminacją wyborców
Autor: Office of Governor Kathy Hochul Koniec z dyskryminacją wyborców

Gubernator Nowego Jorku chce zakończyć dyskryminację m.in. czarnoskórych i nieanglojęzycznych wyborców. W poniedziałek Kathy Hochul (64 l.) podpisała ustawę, dzięki której lokalni urzędnicy nie będą mogli wprowadzać przepisów, które ze względu na rasę czy używany język mieszkańców stanu ograniczałyby ich prawa wyborcze.

Zgodnie z federalną Ustawą o prawach wyborczych z 1965 r. stany i miasta, w których odnotowano przypadki ograniczania praw czarnoskórych wyborców, musiały uzyskać zgodę Departamentu Sprawiedliwości USA przed zmianą zasad głosowania. W 2013 r. Sąd Najwyższy USA orzekł jednak, że niektóre przepisy tej ustawy są niezgodne z konstytucją i nie odpowiadają aktualnym potrzebom. Zdaniem niektórych orzeczenie z 2013 r. zdecydowanie ułatwiło utrudnianie głosowania osobom należącym do mniejszości.

Dzięki ustawie podpisanej przez gubernator w poniedziałek samorządy lokalne lub okręgi szkolne, w których odnotowano przypadki dyskryminacji, będą musiały uzyskać zgodę władz stanowych na wprowadzenie określonych zasad głosowania. Nowy Jork stał się tym samym pierwszym stanem, w którym wprowadzano takie przepisy.

– Zmienimy nasze prawo wyborcze tak, aby nie krzywdziło już mniejszości – powiedziała Hochul podczas ceremonii podpisania ustawy na Brooklynie. – Żaden stan w kraju nie wykazał się taką odwagą, przekonaniami i siłą jak my, chroniąc ważne prawa – dodała. Co istotne, nowe prawo stanowe rozszerzy również pomoc językową dla wyborców, dla których angielski nie jest pierwszym językiem.

Podpisana w poniedziałek John R. Lewis Voting Rights Act of New York została nazwana na część działacza na rzecz praw obywatelskich Johna R. Lewisa (+80 l.). Zmarły już członek Izby Reprezentantów wielokrotnie został nagrodzony m.in. Prezydenckim Medalem Wolności, jednym z najwyższych cywilnych odznaczeń Stanów Zjednoczonych.