Koniec z bezpodstwanym zatrzymaniem

i

Autor: AP Photo/Seth Wenig Koniec z bezpodstwanym zatrzymaniem

Koniec z bezpodstawnym zatrzymywaniem

2022-12-20 18:12

Nowojorska policja zapłaci ponad 450 tys. dol. odszkodowania i będzie zmuszona do zaprzestania praktykowania swojej polityki nazywanej „stop-and-frisk”. Za jej sprawą funkcjonariusze legitymowali, przesłuchiwali i przeszukiwali przechodniów w celu sprawdzenia, czy zatrzymani nie są poszukiwanymi przestępcami lub np. posiadają broń. W piątek zawarto ugodę z mieszkańcami miasta, którzy mieli paść ofiarą niesłusznego zatrzymania.

W 2019 r. organizacja pozarządowa Legal Aid Society złożyła pozew w nowojorskim sądzie, twierdząc, że wielokrotne zatrzymania i przeszukiwania, podczas których była sprawdzana przeszłość kryminalna legitymowanej osoby, naruszają czwartą poprawkę do Konstytucji USA i przede wszystkim są wymierzone w osoby czarnoskóre lub pochodzenia latynoskiego.

Na mocy ugody funkcjonariusze będą mogli zatrzymywać przechodniów jedynie wtedy, gdy będą mieli „uzasadnione podejrzenie”, że osoba ta „popełniła, popełnia lub ma zamiar popełnić” przestępstwo. NYPD ma przeszkolić również wszystkich funkcjonariuszy w zakresie nowej polityki do 31 stycznia i zapłacić w sumie ponad 453,5 tys. dol. oraz pokryć koszty rozprawy. Każdy z poszkodowanych ma otrzymać od 3 tys. dol. do 19 tys. dol.

Jak podaje New York Civil Liberties Union, w latach 2003–2021 w przypadku ponad połowy zatrzymań w ramach tej polityki dochodziło do przeszukań, podczas których funkcjonariusze mogli sprawdzać rzeczy osobiste legitymowanych osób, jeśli podejrzewali, że mogą być one zaangażowane w działalność przestępczą lub posiadać broń. Jak podaje grupa, przy prawie jednej czwartej funkcjonariusze użyli siły fizycznej wobec cywilów. W sumie w 2021 r. doszło do 8947 zatrzymań w ramach „stop-and-frisk” – 60 proc. zatrzymanych było osobami czarnoskórymi, a 27 proc. Latynosami. 61 proc. było niewinnych.