USA przestają sprawdzać stan zdrowia przyjezdnych. Koniec badań na lotniskach

2020-09-16 14:06 Ryszard Parka

Tysiące agentów federalnych na 15 lotniskach w USA wykryło raptem 15 podróżnych, którzy przywieźli do Ameryki Covid-19. Władze federalne likwidują swoje lotniskowe kontrole. Władze stanowe swoje pozostawią.

Federalni zakończyli w poniedziałek kontrolę Covid-19 u podróżnych przybywających do Nowego Jorku i innych lotnisk w całym kraju. Nowa polityka CDC ucina ośmiomiesięczny rygor, zgodnie z którym podróżni z krajów, w których epidemia rozwijała się szczególnie gwałtownie mogą dostać się do USA tylko przez jedno z 15 wyznaczonych lotnisk i przechodzą obowiązkowe kontrole zdrowotne.Agencja przyznała, że ​​sprawdzanie objawów okazało się nieskuteczne - a rzecznik powiedział, że tylko 15 z prawie 700 000 osób, które przeszły wzmocnione badania przesiewowe, miało Covid-19.

- Ponieważ wstępne badanie zdrowia w kierunku Covid-19 oparte na objawach zidentyfikowały tak niewiele przypadków, CDC traktuje priorytetowo inne środki w zakresie zdrowia publicznego, aby zmniejszyć ryzyko przenoszenia choroby związane z podróżą, w tym edukację pasażerów przed podróżą, w jej trakcie i po niej - stwierdził Jason McDonald, przedstawiciel CDC.

Od teraz podróżni nie będą już musieli wypełniać formularzy z danymi kontaktowymi. Zamiast tego nowe protokoły bezpieczeństwa mają się skupiać na pojedynczych pasażerach. Obejmuje to edukację zdrowotną, dobrowolne zbieranie informacji ocelu podróży i wyrywkowe testy.

Nie zmienia się natomiast zasada kwarantanny, choć teraz podróżni będą jedynie proszeni o pozostawanie w izolacji przez 14 dni. Do tej pory zaostrzonemu rygorowi podlegali podróżni z Chin, Iranu, Europy Zachodniej, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Brazylii. Sprawdzano ich temperaturę, musieli wypełnić formularze z pytaniami o poprzednie podróże, ewentualne objawy i dane kontaktowe. Zdaniem samych podróżnych wszystkie te obostrzenia były jednak bardziej na pokaz.

Z lotnisk nie znikną natomiast rygory wprowadzone przez Tri-State. Nowy Jork, Connecticut i New Jersey nadal wymagają rejestracji od wszystkich przybywających ze stanów, w których ponownie doszło do wybuchu epidemii. Podróżni ci są również zobowiązani do 14-dniowej kwarantanny. Sytuacja może się zmienić w ciągu kilku tygodni. Pfizer, firma farmaceutyczna, której amerykański rząd obiecał wielomiliardowy kontrakt na darmowe szczepionki przeciwko Covid-19 dla mieszkańców, ogłosiła, że szczepionka powinna się pojawić na rynku pod koniec października.

Najnowsze