Kolejna śmierć więźnia w Rikers Island

2022-05-20 19:57

Zaledwie dzień po opublikowaniu przez Nowojorski Departament Więziennictwa planu reformy więzienia w Rikers Island, poinformowano o śmierci kolejnej osoby umieszczonej w tym zakładzie. Jak stwierdzono w dokumencie, warunki panujące w więzieniach budzą „poważne obawy”, ale agencja nie chce pozostawać bierna.

Urzędnicy departamentu poinformowali, że Mary Yehudah (†31 l.) zmarła w środę o godz. 5.11 am. Jak podaje „New York Post”, kobieta została znaleziona nieprzytomna w swojej celi. Ratownicy przewieźli ją do szpitala, gdzie zmarła następnego dnia. Przyczyna śmierci Yehudy jest przedmiotem śledztwa, a „Daily News” przekazał, że kobieta przedawkowała narkotyki.

– Odejście pani Yehudy napełnia nas smutkiem. Każde życie tutaj jest cenne – powiedział komisarz Louis Molina.

Kobieta była piątą osobą, która zmarła w więzieniu w Rikers Island w tym roku. Jak wynika z raportu Board of Correction, trzy z tych zgonów nastąpiły w wyniku nieudzielenia pomocy przez strażników służby więziennej. W raporcie stwierdzono, że przyczyną mógł być fakt, że w ośrodku nie było wystarczającej liczby uprawnionych funkcjonariuszy.

Wydaje się, że problem nie jest tajemnicą. W tym tygodniu opublikowano plan reformy placówki stworzony na prośbę sędzi Laury Taylor Swain (64 l.). „Warunki panujące w więzieniach wciąż budzą poważne obawy” – napisano w dokumencie Nowojorskiego Departamentu Więziennictwa. Stwierdzono w nim, że jedną z najważniejszych kwestii jest problem kadrowy. Plan przedstawiony przez Steve’a Martina, federalnego obserwatora, ma na celu rozwiązanie tej kwestii i znalezienie wykwalifikowanych pracowników do pracy z więźniami.