Kandydaci na prokuratora okręgowego Manhattanu wyłączą imigracyjnym komputery

2021-02-20 13:52 para

Kandydaci na prokuratora okręgowego Manhattanu chcą zerwać współpracę z Palantirem. Ta firma analityczna dostarcza oprogramowanie m.in. Immigration and Customs Enforcement, agencji, która wykorzystuje je do namierzania nielegalnych imigrantów.

Większość demokratycznych kandydatów na urząd prokuratora okręgowego Manhattanu uważa, że organy ścigania powinny zrezygnować z używania oprogramowania firmy Palantir. To oprogramowanie pozwala na gromadzenie i analizowanie danych z różnych źródeł, m.in. z mediów społecznościowych. Na tej podstawie tworzy sieci powiązań, które pozwalają między innymi agentom imigracyjnym na przeprowadzanie dużych nalotów na firmy zatrudniające nielegalnych imigrantów.

- Firmy takie jak ta oferują inwazyjny nadzór, zbierając i kompilując dane z wielu źródeł i rzekomo demonstrując wzorce i relacje w społecznościach - mówi Nathalia Alejandra Varela, doradca prawny w LatinoJustice PRLDEF i członek koalicji GANGS, która przeprowadziła ankietę wśród kandydatów na prokuratora. - Uważamy, że te informacje są niewiarygodne. Nie możemy pozwolić prokuratorom na dalsze stosowanie takich narzędzi.

Spośród siedmiu kandydatów, którzy wypełnili ankietę, tylko dwóch, Alvin Bragg i Elizabeth Crotty, nie zobowiązało się do zaprzestania korzystania z oprogramowania. Jednak oboje biorą pod uwagę ograniczenie używania tego narzędzia.

Najnowsze