Jeszcze nie ma świąt a liczba chorych rośnie

2021-11-22 17:02
Wirus znów zbiera żniwo
Autor: Twitter

Zastraszające wieści z nowojorskich szpitali. Tak wielu chorych na Covid-19 nie było od połowy kwietnia. Strach pomyśleć co stanie się po Święcie Dziękczynienia.

To świąteczne wyjazdy na Thanksgiving miały być źródłem wzrostu liczby zachorowań w Stanach. Ale Nowy Jork już alarmuje. W całym stanie do soboty pozytywny wynik testu na koronawirusa uzyskiwało prawie 6100 osób dziennie. To o 22 proc. więcej w porównaniu z 5 tys. przypadków odnotowywanych w tygodniu przed Veterans Day. To też największa średnia tygodniowa od połowy kwietnia.

- Jest jedno proste rozwiązanie, które zapewni nowojorczykom bezpieczny sezon świąteczny: zaszczep się, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, zrób zastrzyk przypominający, jeśli już możesz - stwierdziła w sobotnim oświadczeniu gubernator Kathy Hochul.

Nowojorskie szpitale meldują już nawet ponad 30-procentowy przylost liczby pacjentów z Covid-19, którzy wymagają hospitalizacji. Co prawda np. w hrabstwie Saratoga jest ich 35, ale to i tak trzykrotny wzrost w porównaniu z 12 pacjentami tydzień wcześniej. W Monroe szpitale mają 244 pacjentów z covidem, w Erie - 227, a w całym stanie jest ich 2249, o 20 proc. więcej niż tydzień temu.

Już wiadomo, ze jeżeli liczba zachorowań będzie rosła w takim tempie, po święcie Dziękczynienia władze mogą przywrócić część rygorów sanitarnych.