Zgodnie z zapisami budżetu z opieki zdrowotnej finansowanej przez stan skorzysta około 20 tys. nielegalnych imigrantów powyżej 65. roku życia. Dostęp do Medicaid zyskają też świeżo upieczone nieudokumentowane matki, w okresie od porodu do 60 dni lub nawet roku. Stan przeznaczy na ten cel ponad 200 mln dol. Ustawodawcy jak dotąd nie sprecyzowali jednak dodatkowych wymogów dla osób ubiegających się o świadczenia zdrowotne. Nie wiadomo czy wykazać trzeba będzie np. fakt zamieszkiwania w NY przez określony czas.
Aktywiści walczący o projekt „Coverage for All” i objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym wszystkich nieudokumentowanych imigrantów, liczą, że nastąpi to szybko. Choć też nie kryją zawodu. Podkreślają, że w Nowym Jorku mieszka ok. 700 tys. takich osób. - „Gubernator Hochul zabezpieczyła system opieki zdrowotnej dla nielicznych, a nie dla wielu. Wiele jeszcze pozostaje do zrobienia, jednak cieszymy się, że już dłużej nie będziemy odmawiać osobom starszym i kobietom po porodzie dostępu do wysokiej jakości opieki zdrowotnej w przystępnych cenach” – napisał w oświadczeniu Murad Awawdeh, dyrektor wykonawczy organizacji New York Immigration Coalition, która od lat walczy o prawa imigrantów. - „Dokument wyjaśnia, których nowojorczyków reprezentuje gubernator (…). Zdecydowała się stanąć po stronie osób bogatych i wpływowych, a nie interesów rodzin pracowniczych” – dodał.
Z drugiej strony słychać także głosy niezadowolenia z powodu rozszerzenia programu Medicaid na imigrantów. - Nie powinniśmy nagradzać ludzi, którzy nie przestrzegają przepisów – komentował w „New York Post” republikański senator George Borello (55 l.).