Gubernator Illinois nie chce chronić nielegalnych

2018-09-06 19:45
Gubernator Bruce Rauner
Autor: AP Gubernator Bruce Rauner

Gubernator Bruce Rauner pod ostrzałem aktywistów i adwokatów imigracyjnych. Wszystko przez zawetowanie trzech ustaw, które miały pomóc nielegalnym, m.in. ofiarom przestępstw.

Gubernator Illinois odrzucił trzy projekty ustaw, które miały dawać imigrantom większą ochronę m.in. ze strony policji. Zapewniać miała to tzw. Voices Act, która zakładała przyspieszenie przez policję wydawania wniosków pozwalających uzyskać federalną ochronę i specjalną wizę dla ofiar niektórych przestępstw w zamian za współpracę z funkcjonariuszami. Zdaniem adwokatów to cios dla ofiar przestępstw, które boją się zgłaszać ze swoimi problemami.

– Ta ustawa wymagałaby od naszej policji występowanie o wizy dla osób, które twierdzą, że są ofiarami przestępstw, ale nie potrzebują ich wyjaśniania – tłumaczył Rauner, sugerując, że to narzędzie zachęcające do nielegalnej imigracji. Druga z odrzuconych ustaw dotyczyła safe zones, czyli listy miejsc, w których stanowe przepisy zabraniałyby agentom ICE zatrzymywania imigrantów. Były na niej np. szkoły i szpitale. Trzeci przepis zapewniałby ochronę przed nieuczciwymi landlordami, którzy nie mogliby grozić lokatorom ujawnieniem ich statusu, żądając podwyżek.

Demokraci już zapowiedzieli walkę o odrzucenie gubernatorskiego veta w listopadzie.