Groził Demokratom, trafił za kraty

2022-05-20 18:01

Brian Maiorana (55 l.) z Staten Island w swoich mediach społecznościowych nie krył rozgoryczenia po wyborczej przegranej Donalda Trumpa (76 l.). Mężczyzna groził FBI i politykom Partii Demokratycznej śmiercią, ale nie pozostał bezkarny.

55-latek został aresztowany jesienią 2020 r. Prokuratorzy postawili mu wówczas m.in. zarzut kierowania gróźb karalnych. Mężczyzna po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich wielokrotnie na swoich internetowych profilach groził demokratycznym politykom. Jak podaje „New York Times” Maiorana napisał, że chce „wysadzić w powietrze” budynek FBI. Poza tym w jednym z postów wspomniał o „żydowskim senatorze z Żydowskiego Jorku”, co zostało uznane za groźbę skierowaną do senatora Chucka Schumera (72 l.). Dwa dni po wyborach prezydenckich, zgodnie z treścią skargi, Maiorana napisał: „Masakra musi przybrać formę eksterminacji każdego, kto twierdzi, że jest demokratą”. Prokuratorzy przekazali, że w czasie aresztowania znaleziono w jego domu broń półautomatyczną, części do pistoletu kalibru 22, paralizator, kuszę i pałkę teleskopową.

– Departament Sprawiedliwości nie będzie stał bezczynnie, gdy ludzie tacy jak oskarżony rzekomo grożą śmiercią wybranym urzędnikom, legalnym protestującym i organom ścigania tylko dlatego, że są wrogo nastawieni do wyniku wyborów – powiedział po aresztowaniu mężczyzny Seth DuCharme pełniący obowiązki prokuratora Stanów Zjednoczonych na Brooklynie.

W środę Maiorana usłyszał wyrok trzech lat pozbawienia wolności za posiadanie broni. Jak przekazali prokuratorzy, w 2007 r. został pozbawiony tego przywileju po skazaniu za napaść na tle seksualnym w Pensylwanii. Początkowo groziło mu 10 lat więzienia, ale przyznał się do winy w kwietniu 2021 r. Jak podaje „New York Post”, zarzuty dotyczące gróźb zostały wówczas oddalone.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni, że udało nam się zatrzymać oskarżonego, zanim jego agresywne wypowiedzi w mediach społecznościowych zamieniły się w śmiertelne czyny – powiedział w oświadczeniu prokurator Breon Peace (52 l.) po sędziowskim werdykcie.