Głód zapuka do 30 mln Amerykanów

i

Autor: AP

Głód zapuka do 30 mln Amerykanów

2023-02-26 21:22

Inflacja już daje się we znaki wielu mieszkańcom USA, a teraz zawartość portfeli kilkudziesięciu milionów osób może stopnieć o kolejne setki dolarów rocznie. Wszystko przez wygaśnięcie przepisów, na mocy których świadczeniobiorcy rządowego programu SNAP otrzymywali dodatkowe środki na zakup żywności ze względu na pandemię.

To będzie niemiła niespodzianka dla osób kwalifikujących się do federalnego Supplemental Nutrition Assistance Program (SNAP), który wspiera osoby o niskich lub zerowych dochodach w zakupie żywności. W marcu 2020 r. rząd zdecydował, że ze względu na pandemię świadczenia wzrosną o średnio $90 miesięcznie, jednak za sprawą uchwalonej w grudniu ustawy przepisy te wygasną w lutym. Oznacza to, że od marca ok. 30 mln Amerykanów otrzymywać będzie niższą wypłatę niż dotychczas, w tym mieszkańcy Connecticut, Illinois, Massachusetts, New Jersey, Nowego Jorku i 27 innych stanów.

Bazowe świadczenia są wyliczane na podstawie dochodów gospodarstwa domowego, jego wielkości i niektórych wydatków. Mogą one rosnąć m.in. przez inflację, co miało miejsce w październiku ub. r., gdy maksymalna kwota zasiłku zwiększyła się o 12 proc. Jednak dla osób otrzymujących środki z Social Security świadczenia SNAP, począwszy od stycznia spadły z powodu wzrostu kosztów utrzymania pierwszego z programów. Jacqueline Benitez (21 l.), przedszkolanka w Bellflower w Kalifornii, szacuje, że może stracić nawet $250 ze stanowego programu SNAP o nazwie CalFresh. – To był ratunek. Żywność to taki ogromny wydatek. To trochę denerwujące, jak się pomyśli, że tego nie będzie – przyznaje kobieta, która po wyjściu z bezdomności mieszka w subsydiowanym mieszkaniu.

Urzędnicy z Pensylwanii wyliczyli, że względu na cięcia w Social Security seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami mogą miesięcznie otrzymać o $40 mniej, a dodając zmiany w SNAP, będą na minusie o średnio $135 w skali miesiąca. Pensylwańska federacja banków żywności, nazwana „ostatnią deską ratunku przed głodem”, od czasu wybuchu pandemii obsługuje już ok. 581 tys. osób każdego tygodnia. Ta liczba zapewnie wzrośnie i to nie tylko w tym stanie.