Napadł na męża demokratycznej polityk z młotkiem. Może posiedzieć 50 lat

2023-11-18 16:17

Federalna ława przysięgłych uznała winę mężczyzny, który zaatakował w zeszłym roku młotkiem Paula Pelosiego (83 l.), męża byłej spikerki Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (83 l.). Do brutalnego ataku doszło w domu pary w San Francisco.

Mieszkający w Richmond, CA, Kanadyjczyk David DePape (43 l.) nie okazał żadnych emocji, kiedy został w czwartek uznany przez ławę przysięgłych za winnego ataku na męża amerykańskiej spikerki Izby Reprezentantów i formalnie drugiej osoby w państwie, Nancy Pelosi.

Mężczyzna wtargnął do domu polityczki w Pacific Heights w San Francisco 28 października 2022 roku, ok. godz. 2 w nocy. Planował ją uprowadzić i dotkliwie pobić. Trafił na męża Pelosi Paula, którego zaatakował młotkiem. 83-letni Pelosi trafił do szpitala z pękniętą czaszką i obrażeniami rąk. Jego stan wymagał operacji.

Podczas trwającego rok postępowania De Pape zeznał m.in, że zamierzał połamać Pelosi rzepki, jeśli ta „nie powiedziałaby prawdy” na temat „kłamstw Partii Demokratycznej”. Dodał też, że nawet gdyby polityczka w rezultacie ataku musiała poruszać się na wózku inwalidzkim, „pokazałoby to innym członkom Kongresu konsekwencje ich działań”.

Wyznaczona przez sąd prawniczka DePape usiłowała bronić Kanadyjczyka, mieszkającego w USA już od 20 lat. Argumentowała w swoim wystąpieniu, że 43-latek wtargnął do domu Pelosich, by porwać i skrzywdzić spikerkę, ponieważ „każdą cząstką swojego jestestwa” wierzył w „prawicowe teorie spiskowe”. On sam przed sądem przeprosił ofiarę. - On nigdy nie był moim celem i przepraszam, że ucierpiał – powiedział.

Kanadyjczykowi m.in. za usiłowanie morderstwa, napaść z użyciem śmiercionośnej broni, znęcanie się nad osobami starszymi oraz włamanie grozi do 50 lat więzienia.

Nasi Partnerzy polecają