Druga tura wyborów bez nerwowego pośpiechu. Karty wyborcze dotrą na czas

2020-07-04 13:33 para

Nie będzie już tak nerwowo jak w przypadku I tury wyborów Prezydenta RP w USA. W czwartek największe konsulaty RP w USA poinformowały, że wysłały wszystkie pakiety wyborcze.

To niemały wyczyn. Sam konsulat w Nowym Jorku musiał rozesłać do wyborców blisko 18,5 tys. pakietów.
Konsulat RP w Chicago wysłał w sumie 17 559 pakietów. W tej liczbie mieści się 4 775 pakietów dla nowych wyborców, którzy zarejestrowali się do II tury.
Konsulowie mają nadzieję, że tym razem uda się uniknąć błędów, jakie spowodowały unieważnienie głosów wyborców. W samym Chicago takich głosów było ok. 1000.
Najczęstszą przyczyną nieważności było umieszczanie oświadczenia o osobistym i tajnym głosowaniu w tej samej kopercie, co karta wyborcza. To oczywiście skutkowało utratą tajności głosu. Zdarzały się również zwrotne przesyłki bez samego oświadczenia.
- Prosimy o dokładne zapoznanie się z instrukcją przed oddaniem głosu i jak najszybsze odesłanie pakietu - apelują pracownicy konsulatów.
Na szczęście tym razem, nawet mimo świątecznego weekendu, czasu na odesłanie pakietów powinno być więcej.
Druga tura wyborów Prezydenta RP odbędzie się 12 lipca. Polonia ma czas na odesłanie swoich kart wyborczych i oświadczeń do 11 lipca do 9 pm. To ostateczny moment, kiedy karty mają trafić do komisji wyborczych.