Dramatyczna akcja ratunkowa u wybrzeży NYC. Ratownicy ocalili życie wieloryba

2020-08-04 18:56 para

Humbak, który kilka dni temu zaplątał się w boje i żyłki wędkarskie został pomyślnie uwolniony w jednej z najtrudniejszych i najbardziej złożonych akcji prowadzonych przez ratowników i ekspertów od wielorybów, z jakimi kiedykolwiek się zetknęli.

W poniedziałek żeglarze rekreacyjni znaleźli w kanale Ambrose u wybrzeży Nowego Jorku humbaka dosłownie przykutego do dna morskiego. Stare bojki wędkarskie, żyłki, kawałki sieci i inne odpadki oplątały jego ogon i utrudniały wielorybowi zaczerpnięcie powietrza.
Żeglarze zaalarmowali straż przybrzeżną, która skontaktowała się z NOAA Fisheries.
- Ten wieloryb walczył o życie - powiedział Scott Landry, dyrektor Marine Animal Entanglement Response w Center for Coastal Studies (CCS). - Bez interwencji nie przeżyłby. Chociaż nie doszedł jeszcze do siebie, jego rokowania są teraz o 100 procent lepsze niż były.
Scott Landry dodał, że był to jeden z bardziej wymagających przypadków, którymi zajmowali się w CCS z Provincetown w stanie Massachusetts.
Przez pierwsze dwa dni Atlantic Marine Conservation Society (AMSEAS) i Departament Ochrony Środowiska zebrali zdjęcia i informacje, aby wspólnie z NOAA i CCS opracować plan ratunkowy. Do środy po południu zespół usunął boje i przeciął fragmenty plątaniny, która krępowała ogon zwierzęcia. Dzień później dokonano ostatnich cięć, aby uwolnić wieloryba, który walcząc z pułapką doznał skaleczeń na całym ciele i głębokich nacięć na ogonie.
- Jesteśmy optymistami, że ponownie zobaczymy tego wieloryba i podobnie jak większość humbaków u naszych wybrzeży będzie on nosił blizny po tych splotach - powiedział Landry.
Liczba obserwacji wielorybów w okolicach Nowego Jorku wzrosła w ostatnich latach. Miejscowe czyste wody przyciągają ławice ryb, którymi żywią się humbaki.

Najnowsze