Atak na autora „Szatańskich wersetów”. Pisarz dźgnięty w szyję

2022-08-12 21:50

Pisarz Salman Rushdie (75 l.), na którego przed laty nałożono fatwę, czyli muzułmański wyrok śmierci, zaatakowany w Nowym Jorku! W piątek, podczas spotkania z autorem, na 75-latka rzucił się uzbrojony mężczyzna.

Do ataku na słynnego autora „Szatańskich wersetów” doszło w piątek około południa w Chautauqua Institution w Chautauqua, NY, gdzie Salman Rushdie miał wygłosić wykład. W chwili, gdy prowadzący spotkanie przedstawiał go na scenie, wkroczył na nią uzbrojony w nóż mężczyzna. Rzucił się na pisarza i zaczął go dźgać. Zadał ponad 15 ciosów i ranił go m.in. w szyję. Ochrona powaliła napastnika na ziemię, a rannego 75-latka sprowadzono ze sceny i oddano pod opiekę ratowników. Rushdie został przetransportowany śmigłowcem do szpitala w Pensylwanii. W piątek po południu jego stan nie był znany. Nie ujawniono też tożsamości ani motywów napastnika.

Rushdie w 1988 r. wydał książkę „Szatanskie wersety”, która została uznana za bluźnierczą przez muzułmanów. Rok później nieżyjący już ajatollah Ruhollah Chomeini wydał w 1989 roku fatwę, czyli edykt, wzywający do śmierci Rushdiego. Za każdego, kto zabije Rushdiego, wyznaczono nagrodę w wysokości ponad 3 milionów dolarów. Pisarz przez lata ukrywał się, żyjąc pod policyjną ochroną. 

Nasi Partnerzy polecają